Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2011, sygn. DD9/DD2/033/32/KZU/09/DD-311, Minister Finansów, sygn. DD9/DD2/033/32/KZU/09/DD-311
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet związanych z podróżami służbowymi osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą
Zmiana interpretacji indywidualnej
Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), Minister Finansów zmienia, z urzędu, interpretację indywidualną z dnia 28 marca 2008 r., Nr ITPB1/415-3/08/IG, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w imieniu Ministra Finansów na wniosek Podatnika z dnia 21 grudnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej uznania braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet związanych z podróżami służbowymi osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, gdyż w tym zakresie stwierdza jej nieprawidłowość.
UZASADNIENIE
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając na podstawie § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), wydał w dniu 28 marca 2008 r., w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wartości diet z tytułu podróży służbowych właściciela firmy oraz diet wypłaconych pracownikom za czas podróży służbowej za granicą. Interpretacja wydana została na wniosek z dnia 21 grudnia 2007 r.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego żywym inwentarzem oraz świadczy usługi w zakresie uboju inwentarza. Z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej opłaca podatek dochodowy na zasadach ogólnych prowadząc księgi handlowe. Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) i zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE. Obecnie współpracuje z firmami z Belgii oraz Holandii, od których kupowany jest inwentarz żywy w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego. Inwentarz ten jest w dalszej kolejności sprzedawany do polskich producentów rolnych, głównie do rolników prowadzących samodzielne gospodarstwa rolne specjalizujące się w hodowli trzody. Ponadto w ramach współpracy (kontraktu) z kontrahentami zagranicznymi z Belgii, pracownicy zatrudnieni w firmie Wnioskodawcy, oddelegowani do rzeźni położonych w Belgii wykonują czynności polegające na rozbiórce mięsa. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Wnioskodawca jako pracodawca w trakcie wykonywania przez pracowników pracy za granicą nie zapewnia im żadnych warunków bytowych, tj. noclegów i wyżywienia. W związku z powyższym mając na uwadze zapis art. 775 Kodeksu pracy, pracownikowi przebywającemu w delegacji, wykonującemu pracę za granicą zostaje wypłacana dieta przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia w wysokości określonej w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.). Prowadząc działalność gospodarczą i współpracując z kontrahentami zagranicznymi Wnioskodawca jako właściciel firmy często zobowiązany jest do wyjazdów służbowych za granicę i ponoszenia związanych z nimi dodatkowych kosztów takich jak paliwo i opłaty za noclegi. Wnioskodawca podkreślił, iż również w stosunku do siebie rozlicza diety w wysokości określonej ww. przepisami rozporządzenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right