Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      Fiskus próbuje przymuszać przedsiębiorców do kont firmowych

      Zwrot VAT musi być realizowany na rachunek bankowy związany z prowadzoną działalnością i zgłoszony do urzędu skarbowego jako rachunek właściwy do zwrotu podatku - wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł
      aktualny

      Pakiet SLIM VAT 2 – rozliczenia na przykładach

      7 września oraz 1 października 2021 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT wprowadzone w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 2. W artykule omawiamy te zmiany oraz ich praktyczne skutki na konkretnych przykładach.

    • comment
      Artykuł

      Split payment - zapłata na rachunek bankowy podmiotu trzeciego

      Od 1 stycznia 2020 r. w przypadku wydatków poniesionych na zakup towarów/usług objętych obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatnoścu (split payment), gdy zapłata zostanie dokonana na rachunek bankowy podmiotu trzeciego (tj. innego niż dostawca) przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, to wydatki te mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.

    • comment
      Artykuł

      Towary i usługi objęte obowiązkową podzieloną płatnością od 1 listopada 2019 r.

      Od 1 listopada 2019 r. w niektórych przypadkach, tj. po spełnienie określonych przez ustawodawcę warunków stosowanie mechanizmu podzielonej płatności będzie obowiązkowe. Towary i usługi objęte obowiązkowym split paymentem zawiera nowy załącznik nr 15 do ustawy o VAT.

    • comment
      Artykuł

      Split payment – kto od 1 listopada 2019 r. musi obowiązkowo posiadać rachunek rozliczeniowy

      Od 1 listopada 2019 r. mechanizm odwrotnego obciążenia zostanie zastąpiony stosowanym obligatoryjnie mechanizmem podzielonej płatności dla towarów i usług wymienionych w zał. nr 15 do ustawy o VAT. Obowiązkowy split payment wiąże się też ze zwiększonymi obowiązkami. Każdy podatnik sprzedający i nabywający te towary lub usługi musi obowiązkowo posiadać rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek w SKOK

    • comment
      Artykuł

      Obowiązkowy split payment a odwrotne obciążenie

      Dotychczas stosowanie mechanizmu podzielonej płatności (split payment) przez podatników było dobrowolne. Natomiast już od września 2019 roku ustawodawca wprowadza zmiany w tym zakresie. Split payment stanie się obowiązkowy dla niektórych podatników. Czy zastąpi odwrotne obciążenie?

    • comment
      Artykuł

      Umowne wyłączenie płatności split payment

      W ramach uszczelnienia systemów podatkowych ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie rozwiązania split payment. W praktyce może się ono okazać niekorzystnym dla podatnika. Czy istnieje możliwość umownego wyłączenia płatności split payment?

    • comment
      Artykuł

      Split payment - zapłata części kwoty podatku VAT

      Mechanizm podzielonej płatności, który funkcjonuje od niedawna, nie jest na razie obligatoryjny, ale już część firm zaczęła go stosować. Jak stosować go prawidłowo? Jednym z problemów praktycznych przy split payment jest kwestia dotycząca zapłaty części kwoty podatku VAT wynikającej z faktury.

    • comment
      Artykuł

      Split payment w transakcjach faktoringowych

      Podmiot świadczący usługi faktoringowe, w celu uwolnienia się od odpowiedzialności solidarnej (przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, tzw. split payment), musi dokonać płatności na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy wskazanego na fakturze w kwocie odpowiadającej wysokości kwoty otrzymanej na swój rachunek VAT.

    • comment
      Artykuł

      Skonto za korzystanie ze split payment

      Mechanizm podzielonej płatności (split payment) jest rozwiązaniem, z którego przedsiębiorcy mogą skorzystać, ale nie muszą. Każdy, kto zacznie używać rachunku VAT, będzie mógł obniżyć wartość podatku należnego fiskusowi. Rzecz w tym jednak, że takie skonto pozwala zachować w kieszeni jedynie kilkanaście złotych dopiero w sytuacji, gdy miesięczny VAT należny wyniesie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00