Artykuł
Towary i usługi objęte obowiązkową podzieloną płatnością od 1 listopada 2019 r.
Od 1 listopada 2019 r. w niektórych przypadkach, tj. po spełnienie określonych przez ustawodawcę warunków stosowanie mechanizmu podzielonej płatności będzie obowiązkowe. Towary i usługi objęte obowiązkowym split paymentem zawiera nowy załącznik nr 15 do ustawy o VAT.
Od 1 listopada 2019 r. wchodzą w życie kolejne zmiany w ustawie o VAT, które wprowadza ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1751).
Nowelizacja, obok nowej matrycy stawek VAT, wiążącej informacji stawkowej (WIS), zmian w solidarnej odpowiedzialności czy likwidacji odwrotnego obciążenia, zakłada także obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (split payment).
Z początkiem listopada br. do art. 108a ustawy o VAT zostanie dodany szereg nowych przepisów. Część z nich określać będzie zakres obowiązkowego stosowania mechanizmu podzielonej płatności (art. 108a ust.1a-1e ustawy o VAT) oraz konsekwencje naruszania tego obowiązku (art. 108a ust. 7 i 8 ustawy o VAT).
Kiedy podatnik ma obowiązek stosować split payment?
Jak wynika z nowych regulacji obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności pojawi się w przypadku dokonywania płatności za nabyte towary lub usługi, jeżeli łącznie spełnionych będzie pięć poniższych warunków.
Warunki stosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności:
1) podatnik VAT otrzymał fakturę z wykazaną kwotą podatku VAT albo przekazuje całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi;
2) otrzymana faktura dokumentuje nabycie towarów lub usług wymienionych w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT albo od 1 listopada 2019 r. nabycia towarów lub usług wymienionych w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT dotyczy kwota płacona przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi(zaliczka);
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right