Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.10.2024.1.JKU
Skutki podatkowe zawierania umów zakupu samochodów i złomu stanowiących towar handlowy.
Skutki podatkowe zawierania umów zakupu samochodów i złomu stanowiących towar handlowy.
W zakresie możliwości składania deklaracji zbiorczych PCC-4.
Czy nabywanie na podstawie umowy sprzedaży pojazdów samochodowych przeznaczonych do rozbiórki i demontażu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli z tytułu tej transakcji nie jest uiszczany podatek od towarów i usług?
Minister Finansów przygotował omówienie zmian wprowadzonych w przepisach VAT od 1 lipca 2011 r. Podstawową zmianą merytoryczną jest rozszerzenie katalogu towarów opodatkowanych u nabywcy na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia. Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązek stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia wprowadzono w dostawach krajowych "złomu". Ze względu na brak definicji złomu powstały wątpliwości
Wiele firm przeprowadza transakcje zakupu, w których sprzedawcami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Tego rodzaju transakcje powodują wątpliwości co do sposobu rozliczenia i udokumentowania, szczególnie gdy przedmiotem transakcji są towary objęte odwrotnym obciążeniem. Przedstawiamy zasady rozliczenia takich transakcji na przykładzie zakupu złomu przez podatnika VAT czynnego
Usługi ciągłe i okresowe należy uznać za wykonane z końcem każdego okresu, do którego odnoszą się płatności lub rozliczenia. Artykuł 19a ust. 3 ustawy nie ma zastosowania tylko do usług ciągłych. Rozstrzygająca jest wola kontrahentów, którzy umówili się na rozliczenie w okresach rozliczeniowych. Ustalenie okresu rozliczeniowego zależy od stron umowy. Przepisy ustawy o VAT nie zdefiniowały okresu rozliczeniowego
Jeśli towar przechowuje sprzedawca, a nabywca nie może nim swobodnie dysponować, to w chwili zawarcia umowy nie dochodzi do dostawy towarów. Tak wynika z orzeczenia WSA w Łodzi z 15 października 2014 r. (sygn. akt I SA/Łd 685/14), którego fragment przedstawiamy poniżej.
W związku ze sprzedażą samochodów, przy nabyciu których przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT (60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł), będących środkami trwałymi, korekty należy dokonać, gdy nie minął okres korekty liczony począwszy od miesiąca, w którym oddano pojazd do używania jako środek trwały. Tak wynika z pisma Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 grudnia 2014 r.
Podatnik nie straci prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury otrzymanej od kontrahenta z tytułu nabycia towarów i usług, a także dokumentującej dokonanie całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru czy usługi, w której treści wpisano adres jego oddziału bez adresu jego siedziby. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 stycznia 2015 r. (sygn.
Całość kompleksowego świadczenia należy dokumentować jedną fakturą, w której w części przeznaczonej na wskazanie nazwy towaru lub usługi powinna znaleźć się wyłącznie nazwa towaru, z zaznaczeniem, że jest to towar objęty "odwrotnym obciążeniem". W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 stycznia 2015 r. (sygn. IBPP1/443-1022/14/DK) czytamy:
O momencie wykonania usługi budowlanej decyduje jej faktyczne wykonanie, a nie data podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Brak tego protokołu w chwili wykonania usługi budowlanej nie świadczy o tym, że nie doszło (w ogóle lub w konkretnej dacie) do wykonania czynności. Tak uznał WSA w Krakowie w wyroku z 2 grudnia 2014 r. (sygn. akt I SA/Kr 1665/14), którego fragment przedstawiamy poniżej.
Prowadzę firmę świadczącą usługi budowlano-montażowe. Jestem czynnym podatnikiem VAT. W październiku 2014 r. kupiłem materiały budowlane, w tym m.in. pręty stalowe oraz kształtowniki, które wykorzystałem przy realizacji usługi remontowo-budowlanej. Fakturę i towar otrzymałem w październiku 2014 r., a zapłaciłem w listopadzie 2014 r. Na fakturze nie naliczono VAT od prętów stalowych i kształtowników
Sposób opodatkowania sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy oraz opodatkowanych stawką podatku w wysokości 23% wraz ze świadczeniami dodatkowymi.
Czy w przypadku sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług, usługi dodatkowe np. wypalanie, frezowanie, szlifowanie itp. należy potraktować jako świadczenie złożone z danym towarem i opodatkować stawką przypisaną do danego towaru, czy też potraktować taką usługę jako niezależną czynność i opodatkować stawką pod stawową?
uznanie dostawy stali wraz z usługą cięcia, gięcia, wiercenia otworów za świadczenie kompleksowe oraz określenia podstawy opodatkowania
Ustalenie podstawy opodatkowania i fakturowania w przypadku dostawy towarów, w stosunku do których Wnioskodawca ma obowiązek zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia wraz z usługą transportu, cięcia/łuszczenia i wydania atestu.
Sposób opodatkowania dostawy stali wraz z usługami obróbki na specjalistycznym laserze 2D i 3D
Jeśli podatnik sam nalicza VAT (zakup złomu) i jednocześnie podatek ten stanowi u niego podatek podlegający odliczeniu, to czy musi korygować VAT naliczony, gdy nie zapłaci faktury w ciągu 150 dni po terminie płatności?
Zasadą jest, że VAT od dostawy towarów rozlicza sprzedawca. Jednak niemal każda zasada ma swoje wyjątki. Tak też jest ze sprzedażą niektórych towarów, których dostawa powoduje, że do rozliczenia VAT może być zobowiązany nabywca. Taki mechanizm opodatkowania, określany mianem "odwrotnego obciążenia", dotyczy dostawy wymienionych w załączniku nr 11 wyrobów metalowych/odpadów/surowców wtórnych (dla celów
Sawka podatku VAT dla usługi obróbki, spawania i cięcia stali.
W zakresie wskazania czy potwierdzenie przez Urząd Statystyczny zakwalifikowania wyrobów do PKWiU 24.44.23.0 daje wystarczającą podstawę do stosowania zasady odwrotnego obciążenia przy fakturowaniu transakcji sprzedaży wyrobów.
Dotyczy fakturowania dostawy wyrobów stalowych wraz z ich transportem.
1. Możliwość umieszczania na jednej fakturze dostawy towarów opodatkowanych stawką 23% oraz towarów w ramach odwrotnego obciążenia. 2. Możliwość umieszczenia na tejże fakturze dodatkowych kosztów jakimi dostawca obciąża nabywcę (np. koszty cięcia towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy, koszty transportu, koszty wydania atestu).