Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2016, sygn. 2461-IBPB-2-1.4515.404.2016.1.ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-2-1.4515.404.2016.1.ASz
Skutki podatkowe nabycia spadku.
1. Czy wysokość podatku należy ustalić w oparciu o zaliczenie Wnioskodawcy do II grupy podatkowej, w związku z tym, że Wnioskodawca jest wobec osoby po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe zstępnym rodzeństwa? 2. Czy Wnioskodawca, zaliczony do II grupy podatkowej, może skorzystać z ulgi określonej w art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn?
Czy w przypadku użyczenia Wnioskodawcy wydzielonej części lokalu przez rodziców, w celu prowadzenia działalności gospodarczej, powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, dla którejkolwiek ze stron?
Czy przekazanie majątku (udziałów w gospodarstwie rolnym) przez matkę i rodzeństwo w formie darowizny (jeżeli od śmierci ojca nie upłynęły 3 lata) będzie zwolnione od podatku od spadków i darowizn?
Czy nabycie lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość od rodziców na rzecz córki podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn?
Strony mają otrzymać od rodziców, teściów, babci i dziadków w darowiźnie gotówkę na zakup działki z rozpoczętą budową domu mieszkalnego: jakie kwoty darowizny łącznie będą wolne od podatku od spadków i darowizn
Członkowie najbliższej rodziny osoby prowadzącej działalność gospodarczą mogą być ubezpieczeni jako osoby współpracujące albo jako pracownicy czy zleceniobiorcy. Rodzaj ubezpieczenia zależy od stopnia pokrewieństwa z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, faktu pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym oraz od rodzaju umowy będącej podstawą świadczenia pracy.