Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2016, sygn. 2461-IBPB-2-1.4515.404.2016.1.ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-2-1.4515.404.2016.1.ASz
Skutki podatkowe nabycia spadku.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 29 września 2016 r. (data wpływu do Biura 4 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku:
- w części dotyczącej zaliczenia Wnioskodawczyni do I grupy podatkowej jest nieprawidłowe,
- w części dotyczącej zaliczenia poniesionych przez Wnioskodawczynię wydatków do długów i ciężarów spadkowych jest nieprawidłowe,
- w części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej jest prawidłowe,
- w części dotyczącej opodatkowania udziału w nieruchomości, w stosunku do której toczy się obecnie postępowanie sądowe jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 października 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W sierpniu 2016 r. prawomocnym wyrokiem sądu Wnioskodawczyni odziedziczyła (na podstawie testamentu) majątek po zmarłej I.K.
W skład spadku wchodzi przede wszystkim mieszkanie w G. Wnioskodawczyni wskazała, że jej matka nabyła w drodze spadku udział w nieruchomości obejmującej część bliźniaka wraz z gruntem w G., ale krewna Wnioskodawczyni wytoczyła przed sądem sprawę o zasiedzenie tej nieruchomości i sprawa potrwa pewnie kilka lat (a na pewno nie zakończy się przed upływem terminu do złożenia zeznania/deklaracji podatkowej w sprawie nabycia spadku do urzędu skarbowego). Choć I.K. formalnie nie była matką Wnioskodawczyni, to pod względem faktycznym Wnioskodawczyni uważała ją za matkę i była przez nią traktowana jak córka. Wnioskodawczyni jako półtoraroczne dziecko została przywieziona przez jej brata i jego żonę do G. Biologiczni rodzice Wnioskodawczyni mieszkali na południu Polski. W sierpniu 1964 r. Wnioskodawczyni została zameldowana w miejscu zamieszkania brata i bratowej. Była wychowywana przez nich i traktowana jak córka, łączył ją z nimi silny związek emocjonalny i uważała ich za matkę i ojca. Wnioskodawczyni nosiła to samo nazwisko i w związku z tym przez wiele lat nie wiedziała, iż nie są jej biologicznymi rodzicami. Swoich biologicznych rodziców z powodu znacznej różnicy wieku do końca uważała za swoich dziadków. O swoim prawdziwym pochodzeniu dowiedziała się dopiero w wieku 14 lat, zaś o braku formalnej adopcji dopiero po śmierci ojca (swojego brata), kiedy była już osobą pełnoletnią i adopcja była już niemożliwa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right