Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.618.2024.3.KR
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Opodatkowanie transakcji sprzedaży niezabudowanej działki gruntu powstałej w wyniku podziału działki, będącej we współwłasności małżeńskiej, bez uwzględniania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy o VAT oraz obowiązek udokumentowania fakturą VAT ww. transakcji.
Skoro nieruchomość zabudowana budynkiem jest wykorzystywana przez Dłużniczkę do prowadzonej przez Nią działalności, to należy stwierdzić, że to Ona w sensie ekonomicznym jest właścicielem tej nieruchomości i to Ona dokona w efekcie dostawy nieruchomości – przeniesienia prawa do rozporządzania nią jak właściciel. Stan własnościowy sprzedawanej nieruchomości, czy też uprawnienia do rozporządzania nieruchomością
Opodatkowanie opłat dodatkowych związanych z przygotowaniem do sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz użytkowników wieczystych, dla których prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione przed i po 1 maja 2004 r.
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości
Ustalenia, czy początek biegu okresu 5 lat od daty nabycia nieruchomości, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po dokonaniu Planowanego połączenia i podjęciu przez Wnioskodawcę decyzji o sprzedaży przejętych Nieruchomości, powinien być liczony przez Wnioskodawcę od daty połączenia ze Spółką przejmowaną, czy też od dnia nabycia tych Nieruchomości przez Spółkę
Skutki podatkowe nieodpłatnego użyczenia nieruchomości
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości.
Skoro sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu VAT i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.
Wbrew twierdzeniu Stron, sprzedaż udziału w Nieruchomości, jako że nie będzie podlegała pod ustawę o VAT, to będzie podlegała opodatkowaniu PCC. Prawidłowe jest stanowisko, że znajdzie tu zastosowanie uregulowanie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC - jak wynika z ww. interpretacji w zakresie VAT – sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT według właściwej stawki.
Czy Transakcja sprzedaży Nieruchomości w zakresie Terenów Rolnych, które są wykorzystywane przez Dzierżawców do prowadzenia działalności rolniczej, objęta jest zwolnieniem z opodatkowania CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT?
Sprzedaż udziału w nieruchomości.
Skoro sprzedaż Nieruchomości (16 działek, w tym 14 z nich zabudowanych Budynkami i Budowlami) będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu VAT i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.
Skoro planowana sprzedaż Nieruchomości (13 działek wraz z naniesieniami w postaci Budynków i Budowli) będzie podlegać faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości zabudowanej oraz sposobu udokumentowania tej transakcji.
Skoro Transakcja (sprzedaż Nieruchomości podlegała faktycznemu opodatkowaniu VAT i nie była z tego podatku zwolniona (ponieważ Strony transakcji złożyły oświadczenie o rezygnacji z prawa do zwolnienia w zakresie, w którym to zwolnienie przysługiwało), to do opisanej transakcji znalazło zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.
Skoro sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu VAT (zrezygnują Państwo ze zwolnienia z VAT, które Państwu przysługuje), to w sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.
W związku z tym, że sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu VAT i nie będzie w części dot. Wiaty i Placu Manewrowego - wbrew twierdzeniu Stron - z niego zwolniona, to sprzedaż będzie wyłączona z PCC.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości - unieważnienie umowy darowizny.
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Przychód ze sprzedaży udziału w nieruchomości nie jest przychodem z działalności gospodarczej i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych dla działalności gospodarczej.
Opodatkowanie sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku.
Uznanie sprzedaży nieruchomości gruntowej zabudowanej na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w nieruchomościach.