Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.228.2022.2.DR
W zakresie skutków podatkowych wniesienia dopłat do spółki kapitałowej.
W zakresie skutków podatkowych wniesienia dopłat do spółki kapitałowej.
Czy dopłata wniesiona przez akcjonariusza (pokryta w drodze potrącenia wzajemnych zobowiązań) celem zasilenia kapitału zapasowego, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będzie stanowić przychodu Spółki.
W zakresie w zakresie ustalenia, czy dopłaty otrzymane przez Wnioskodawcę będą stanowiły dla niego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu wniesienia dopłat do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Czy zwrot uprzednio wniesionych do Spółki dopłat należy traktować jako koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najchętniej wybieranych form prowadzenia działalności. Wiąże się to z powszechnym przeświadczeniem o tym, że jej wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, jak i z faktem, że nie wymaga ona obecnie zbyt dużego nakładu pracy przy zakładaniu i prowadzeniu. Po zmniejszeniu limitu wymaganego kapitału zakładowego do 5000 zł jest ona także atrakcyjną
Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki i prowizje od kredytu zaciągniętego na zwrot dopłat oraz ujemne różnice kursowe związane z tym kredytem?
Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki i prowizje od kredytu zaciągniętego na zwrot dopłat oraz ujemne różnice kursowe związane z tym kredytem?
Czy zwrot wspólnikowi Dopłat, innych niż wniesionych w trybie i na zasadach wynikających z Kodeksu spółek handlowych, może stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu w momencie dokonania takiego zwrotu stosownie do art. 15 ust. 1, w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit a) na zasadzie kasowej? Czy odsetki od Dopłat zapłacone wspólnikowi za korzystanie z jego środków finansowych stanowią koszty uzyskania
Czy w świetle art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwrot Dopłat, innych niż wniesionych w trybie i na zasadach wynikających z Kodeksu Spółek Handlowych, stanowi podstawę zmniejszenia przychodów? Czy zmniejszenie przychodu w wyniku zwrotu wspólnikowi Dopłat, innych niż wniesionych w trybie i na zasadach wynikających z Kodeksu Spółek Handlowych, należy uwzględnić w podstawie
Czy ewentualnie naliczone i wypłacone odsetki będą dla Spółki kosztem uzyskania przychodu?
Czy umowa o miesięcznych dotacjach udziałowca do kosztów utrzymania nierentownego Oddziału a w konsekwencji otrzymane wpłaty podlegają podatkowi określonemu ustawą, szczególnie w kontekście art. 1 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
Czy zawarcie umowy spółki i dokonywanie wpłat początkowych wiąże się z naliczeniem podatku od czynności cywilnoprawnych?Czy comiesięczne wpłaty na kapitał spółki przez wspólników podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Wątpliwości Podatnika budzi, czy w związku ze zwrotem dopłat Spółka P powinna zaliczyć zwrócone dopłaty do przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Czy podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez dopłaty wspólników stanowi dla spółki przychód lub dochód z udziału w zyskach osób prawnych?
Czy momentem powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zmiany umowy spółki polegającej na wniesieniu dopłat do udziałów spółki jest data podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników o wniesieniu dopłat do spółki?
Czy podstawę opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku dokonania dopłat do kapitału stanowi wartość dokonanych dopłat?
Czy z dniem automatycznego umorzenia, bez wynagrodzenia, wszystkich udziałów należących do wspólnika, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powstaje dla Spółki przychód do opodatkowania, ?
Czy dopłata do utworzonego kapitału rezerwowego wnoszona do spółki z o.o. przez jej udziałowca w 2005 r. jest przychodem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy do wartości zadłużenia, o której mowa w treści art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wlicza się wartość dopłat do kapitału wniesionych do spółki przez wspólników w trybie art. 177-178 Kodeksu spółek handlowych?