Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-09-07

Rachunkowość spółek z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najchętniej wybieranych form prowadzenia działalności. Wiąże się to z powszechnym przeświadczeniem o tym, że jej wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, jak i z faktem, że nie wymaga ona obecnie zbyt dużego nakładu pracy przy zakładaniu i prowadzeniu. Po zmniejszeniu limitu wymaganego kapitału zakładowego do 5000 zł jest ona także atrakcyjną alternatywą dla przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobowo lub w formie spółek osobowych. Za niewielkie pieniądze mogą oni bowiem uniknąć ryzyka związanego z prowadzoną działalnością. Spółka z o.o. ma też pewne wady - tytułem przykładu można wskazać na konieczność częstych wizyt u notariusza, konieczność prowadzenia rozbudowanej księgowości czy obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.

Stan prawny na 31 sierpnia 2010 r.

Grzegorz Mazur, Joanna Gawrońska, Anna Mach-MockaŁŁo, Wioletta Chaczykowska, Krzysztof Grodzicki

Opracował Maciej Murek

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Istotną rolę w funkcjonowaniu spółki z o.o. odgrywa właściwe, zgodne z przepisami i potrzebami spółki, zorganizowanie systemu rachunkowości. Spółki z o.o., jako osoby prawne, są bowiem obowiązane prowadzić księgi rachunkowe według zasad określonych w przepisach prawa. Prowadzenie ksiąg rachunkowych tak, aby były rzetelne, bezbłędne, sprawdzalne i dokonywane na bieżąco, zdecydowanie wymaga wiedzy o bardzo szerokim zakresie. Służąc więc praktyczną pomocą, przedstawiamy w "Poradniku" wybrane zagadnienia z zakresu ewidencji, dokumentowania i kontroli operacji gospodarczych.

Ogólne wiadomości o spółce z o.o.

Spółki z o.o. są tworzone najczęściej w celu prowadzenia działalności gospodarczej, mogą jednak wykazywać także inną aktywność, byleby prawnie dozwoloną. Do ich powstania konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, wniesienie całego kapitału zakładowego, ustanowienie organów spółki oraz wpis do rejestru sądowego.

Jak założyć spółkę z o.o.

Spółka z o.o. może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 151 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych; Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 13, poz. 69; dalej "k.s.h."). Dlatego mogą powstawać i spółki prowadzące przedsiębiorstwo, i takie, które są wprawdzie wpisywane do rejestru przedsiębiorców w KRS, ale przedsiębiorcami de facto nie są, bo prowadzą jedynie działalność naukową. Jedną z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć przed rozpoczęciem procesu rejestracji, powinno być określenie, czym będzie zajmować się tworzona spółka, bowiem niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymagają uzyskania koncesji lub zezwolenia. Spółka z o.o. nie może być zawiązana przez inną jednoosobową spółkę z o.o. (art. 151 § 2 k.s.h.). Kapitał zakładowy spółki dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej. Udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego. Firma spółki może być obrana dowolnie; powinna jednak zawierać dodatkowe oznaczenie "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością". Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "spółka z o.o." lub "sp. z o.o.". Dopuszczalne są zatem nazwy fantazyjne, choć i w tym zakresie nie ma pełnej swobody - w jednym w orzeczeń Sąd Najwyższy dopuścił używanie przez spółkę z o.o. nazwy "Helvetia", ale z oporami wynikającymi ze zbieżnością z rozpoznawalną nazwą Szwajcarii. Swoboda jest zatem znaczna, ale w ramach zasad współżycia społecznego i uzasadnionego interesu spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00