Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.625.2017.12.S.IG
Nieujmowanie w podstawie opodatkowania zwrotu kosztów związanych z likwidacją szkód.
Nieujmowanie w podstawie opodatkowania zwrotu kosztów związanych z likwidacją szkód.
Czy należności biegłych/tłumaczy prowadzących działalność gospodarczą za wydane opinie/tłumaczenia na zlecenie Sądu, będące przychodami wymienionymi w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, można zaliczyć do źródła - działalność gospodarcza i zaniechać potrącania przez Sąd podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy Wnioskodawca wypłacając wynagrodzenie dla biegłych i tłumaczy przysięgłych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy?
Obowiązki płatnika związane z wypłatą świadczeń dla biegłych i tłumaczy przysięgłych prowadzących działalność gospodarczą.
opodatkowanie podatkiem dochodowym przychodów tłumacza, biegłego oraz adwokata z tytułu wykonywania czynności na zlecenie sądu
Czy niezależnie od oświadczenia na fakturze biegłego/tłumacza/mediatora, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, Sąd od wynagrodzenia wypłaconego biegłemu, tłumaczowi bądź mediatorowi jest zobowiązany obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w zw. z art 13 pkt 6 updof?
Czy Wnioskodawca w przedstawionym zdarzeniu przyszłym powinien jako płatnik pobierać zaliczki na podatek od wynagrodzeń przyznanych biegłym i tłumaczom prowadzącym działalność gospodarczą lub działającym jako wspólnicy spółek osobowych?
Tłumacz języka chińskiego (tłumaczenia na zlecenie organów państwowych)
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą wynagrodzeń biegłym i tłumaczom.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
Sposób opodatkowania należności wypłacanych biegłym tłumaczom, mediatorom, kuratorom i adwokatom w postępowania sądowym.
Czy od 1 stycznia 2011 r. 18% zryczałtowany podatek dochodowy ma zastosowanie do należności biegłych, tłumaczy, kuratorów i adwokatów występujących w postępowaniu przygotowawczym prokuratora, jeżeli przedstawione przez ww. rachunki nie przekraczają kwoty 200 zł?
Opodatkowanie należności z tytułu wypłacania wynagrodzenia biegłym, tłumaczom, kuratorom na podstawie złożonych przez nich rachunków.
Jakie przepisy prawne, należy stosować w przypadku pobierania podatku od wynagrodzeń wypłacanych biegłym tłumaczom, mediatorom, kuratorom i adwokatom: czy przepisy art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy przepisy art. 30 ust. 1 pkt 5a ww. ustawy?
Jakie przepisy prawne, należy stosować w przypadku pobierania podatku od wynagrodzeń wypłacanych biegłym tłumaczom, mediatorom, kuratorom i adwokatom: czy przepisy art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy przepisy art. 30 ust. 1 pkt 5a ww. ustawy?
opodatkowanie podatkiem dochodowym przychodów tłumacza, biegłego oraz adwokata z tytułu wykonywania czynności na zlecenie sądu
Czy Sąd może zastosować 18% zryczałtowany podatek dochodowy do należności wypłacanych biegłym, adwokatom, tłumaczom, kuratorom, ławnikom występującym w postępowaniu sądowym, gdy suma kwot do zapłaty w miesiącu, liczona wartością postanowień, które będą płacone w danym miesiącu, nie przekroczy 200 zł?
1) Jeśli polski organ administracji państwowej zleci Zainteresowanej wykonanie tłumaczenia przysięgłego, czy ma on nadal obowiązek pobierania zaliczki na podatek dochodowy? 2) Czy jako "nierezydent" wykonujący zlecenie poza terytorium Polski, Wnioskodawczyni nie podlega podatkowi dochodowemu w Polsce, a jeśli tak, czy obowiązek taki pojawia się w Austrii? Z drugiej jednak strony, organ administracji
Czy 18% zryczałtowany podatek dochodowy ma zastosowanie do należności biegłych, tłumaczy, kuratorów i adwokatów występujących w postępowaniu przygotowawczym, którym prokurator zlecił wykonanie określonych czynności, jeżeli w ciągu jednego miesiąca kwota ich należności nie przekroczy 200 zł?
Czy do usługi doradczej zastosować art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., czy od 1 stycznia 2007 r.? Do jakiego okresu rozliczeniowego zaliczyć koszt z tytułu wynagrodzenia za usługę doradczą, gdy usługa została zrealizowana w 2006 r., a faktury VAT za usługę Spółka otrzymała w 2006 r. i lutym 2007 r.? Zarząd uznał za możliwe ogłoszenie
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy naruszył obowiązującą ustawę o podatku VAT i czy jest obowiązany do odprowadzenia podatku VAT od tłumaczeń wykonywanych na żądanie organów wymiaru sprawiedliwości.
Czy w przypadku wypłaty wynagrodzenia za usługi biegłych, tłumaczy i adwokatów bez względu na to czy przy wyroku sądowym jest faktura VAT czy jej nie ma, zaliczka powinna być potrącona od zasądzonego wynagrodzenia pomniejszonego o należny podatek?
Czy czynności wykonywane na zlecenie organów wymiaru sprawiedliwości przez biegłego tłumacza podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Podatnicy zwracają się z zapytaniem czy świadczone przez nich na rzecz sądów, prokuratury i organów ścigania usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Pytających wykonywanie usług w w/w zakresie podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.