Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.660.2021.3.MKA
Spłata kredytu przez współkredytobiorcę.
Spłata kredytu przez współkredytobiorcę.
spłata rat kredytu (zaciągniętego solidarnie przez Wnioskodawczynię wraz z rodzicami) przez rodziców Wnioskodawczyni nie rodzi po jej stronie skutków podatkowych na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Czy w sytuacji gdy obie kredytobiorczynie są solidarnie zobowiązane do spłaty kredytu, przelanie środków z konta jednej z nich na konto drugiej z przeznaczeniem na spłatę kredytu objęte jest obowiązkiem zapłaty podatku od darowizny?
Czy za uprawniające do zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą zostać uznane w całości środki ze sprzedaży mieszkania przeznaczone na spłatę kredytu?
Czy w sytuacji opisanej we wniosku wszystkie środki ze sprzedaży nieruchomości zostaną zaliczone jako środki przeznaczone na cele mieszkaniowe i z tego tytułu nie powstanie obowiązek podatkowy? Jeśli jednak tylko połowa spłaconego kredytu zostanie zaliczona jako środki przekazane na cele mieszkaniowe, to co ze spłatą drugiej połowy kredytu?
Czy spłacanie w przyszłości przez córkę wnioskodawcy przedmiotowego kredytu zaciągniętego na zakupienie przez nią mieszkania skutkować będzie jakimikolwiek konsekwencjami podatkowymi dla wnioskodawcy w podatku od spadków i darowizn?
Czy wnioskodawczyni wraz z mężem musi zgłaszać w urzędzie skarbowym spłatę wspólnego kredytu jako darowiznę od swojej mamy, a jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna?
1. Czy w opisanej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy? 2. Jeśli powstaje, to w jakim czasie (kiedy) i jaka jest podstawa opodatkowania?
Spłata kredytu, zaciągniętego przez trzech kredytobiorców, przeznaczonego na zakup mieszkania będącego własnością tylko dwojga z nich, a obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn?
dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych odpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości w sytuacji, gdy zasądzona kwota dopłaty ma być płatna w ustalonych przez sąd ratach
Wspólnie z bratem nabyliśmy samochód ciężarowy, przy czym samochód ten jest zarejestrowany - jako przedmiot współwłasności - na mnie oraz na brata, jednak brat pokrył całą należność wynikającą z ceny oraz dodatkowych kosztów związanych z nabyciem tego pojazdu. Urząd skarbowy dokonał wymiaru podatku od darowizny, którą niejako otrzymałem od brata w postaci udziału we współwłasności przedmiotowego samochodu