Interpretacja indywidualna z dnia 19 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.537.2020.9.MB
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wydatkowanie przychodu na remont domu, spłatę kredytu hipotecznego oraz nabycie domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej na podstawie powrotnego przeniesienia nieruchomości.
Uznanie sprzedawcy za podatnika; sprzedaż udziału w nieruchomości będzie opodatkowana VAT; nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od wydatków na nabycie udziału w nieruchomości.
Ustalenie daty nabycia sprzedawanych działek.
Możliwość zastosowania ulgi mieszkaniowej.
Zbycie całości lub części udziału w nieruchomości nabytego w dziale spadku oraz zniesienie współwłasności ponad udział w spadku.
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w nieruchomościach przez rezydenta podatkowego ZEA.
Skutki podatkowe nabycia nieruchomości składającej się z dwóch domów mieszkalnych oraz garażu.
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku.
Zbycie majątku przez małoletniego otrzymanego w spadku po ojcu, który otrzymał w spadku z bratem po rodzicach
Dotyczy ustalenia, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca do przychodów podatkowych zaliczy przychód ze sprzedaży nieruchomości w takiej mierze, w jakiej ustalono proporcję w umowie o wspólnej inwestycji oraz zaliczy do kosztów uzyskania przychodu wydatki z tytułu nabycia nieruchomości i materiałów i usług związanych z remontem nieruchomości w takiej mierze, w jakiej ustalono proporcję
Zakup przez Wnioskodawcę małego sprzętu AGD, tj. mikrofali nie mieści się w pojęciu wydatków, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) ustawy o PIT. Wydatek ten nie może być przez Wnioskodawcę traktowany jako wydatek remontowy, gdyż nie można go uznać za sprzęt umożliwiający realizację podstawowych potrzeb życiowych.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Dotyczy ustalenia, czy przychody Wnioskodawcy przeznaczone na zakup nieruchomości zlokalizowanej (…) na siedzibę Wnioskodawcy będzie dla Wnioskodawcy stanowił dochód wydatkowany na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT w zw. z art. 17 ust. 1b ustawy o CIT, a więc podlegający zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Skutki podatkowe działu spadku oraz sprzedaży nieruchomości i udziału w nieruchomości.
Możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji, prawa Kupującego do odliczenia i zwrotu podatku oraz wliczenia kwot dodatkowych do podstawy opodatkowania.
Wydatkowanie środków ze sprzedaży mieszkania na własne cele mieszkaniowe.
Gdy w stosunku do opisanej transakcji dojdzie do skutecznej rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to sprzedaż Nieruchomości (działek z naniesieniami) będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego powtórnie ze względu na rozwiązanie umowy sprzedaży z pierwszym nabywcą.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem VAT, z uwagi na rezygnację ze zwolnienia. Sprzedaż nie będzie więc objęta zakresem ustawy o PCC.