Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.104.2024.1.TW
Skutki podatkowe likwidacji spółki kapitałowej.
Skutki podatkowe likwidacji spółki kapitałowej.
Niespłacony dług i likwidacja spółki.
Ustalenie, czy wartość niespłaconych zobowiązań z tytułu pożyczki, pozostających w Spółce na dzień zakończenia likwidacji i wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców, będzie stanowić dla Wspólnika, który udzielił Spółce pożyczki, przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Ustalenie czy wartość niespłaconych zobowiązań z tytułu pożyczki, pozostających w Spółce na dzień zakończenia likwidacji i wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców, będzie stanowić dla Wspólnika, który udzielił Spółce pożyczki, przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Ustalenie obowiązku pobrania podatku u źródła oraz jego stawki.
Likwidacja spółki sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodu.
Otrzymanie majątku po likwidacji spółki.
Podział majątku pozostałego po przeprowadzeniu czynności likwidacyjnych Spółki poprzez przekazanie Wspólnikom pozostałego majątku stanowiącego w całości środki pieniężne będzie dla Spółki czynnością neutralną podatkowo na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.
Likwidacja spółki oraz przekazanie pozostałego po zaspokojeniu wierzycieli majątku spółki do majątków wspólników, nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.
Czy wygaśnięcie zobowiązań odsetkowych na skutek likwidacji i wykreślenia Spółki z KRS, po stronie Wspólnika powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT. Czy wartość niespłaconych i nieprzedawnionych zobowiązań będzie stanowić dla spółki przychód.
Czy wartość niespłaconych zobowiązań z tytułu udzielonych pożyczek, które pozostaną w Spółce na dzień wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców będzie wiązać się z powstaniem po stronie Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT.
Ustalenie czy wartość niespłaconych zobowiązań, pozostających w Spółce na dzień zakończenia likwidacji i wykreślenia Spółki z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego będzie stanowić dla niej przychód podatkowy powodujący powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Wartość niespłaconych zobowiązań Wnioskodawcy wynikających z ww. umów pożyczek, istniejących na dzień zakończenia likwidacji i wykreślenia Wnioskodawcy z rejestru przedsiębiorców KRS, nie będzie stanowiła dla niej przychodu podatkowego.
Sposób ustalenia wartości udziałów w Spółce PL, które otrzyma Wnioskodawca w wyniku Likwidacji dla celów polskiej ewidencji rachunkowej, o której mowa w art. 9 ust. 1 Ustawy o CIT wymaganej na potrzeby ustalenia dochodu z ewentualnego zbycia udziałów w Spółce PL przez Wnioskodawcę w przyszłości.
Sposób ustalenia wartości udziałów w Spółce PL, które otrzyma Wnioskodawca w wyniku Likwidacji dla celów polskiej ewidencji rachunkowej, o której mowa w art. 9 ust. 1 Ustawy o CIT wymaganej na potrzeby ustalenia dochodu z ewentualnego zbycia udziałów w Spółce PL przez Wnioskodawcę w przyszłości.
Sposób ustalenia wartości udziałów w Spółce PL, które otrzyma Wnioskodawca w wyniku Likwidacji dla celów polskiej ewidencji rachunkowej, o której mowa w art. 9 ust. 1 Ustawy o CIT wymaganej na potrzeby ustalenia dochodu z ewentualnego zbycia udziałów w Spółce PL przez Wnioskodawcę w przyszłości
Ustalenie kosztu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego tej spółki.
Ustalenie kosztu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego tej spółki.
Skutki podatkowe związane z likwidacją spółki kapitałowej.
Wydanie interpretacji dotyczącej wygaśnięcia zobowiązania wobec spółki z tytułu zaciągniętej pożyczki, poprzez konfuzję następującą w wyniku likwidacji spółki.
Wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości pomniejszenia przychodu Wnioskodawcy z tytułu likwidacji SKA o wydatki na objęcie akcji.
ustalenia czy z tytułu likwidacji na poziomie Spółki holdingowej powstanie zobowiązanie do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych, którego płatnikiem byłaby Spółka projektowa
Skutki podatkowe związane z likwidacją Spółki i przekazaniem składników majątkowych na rzecz Wspólników
Ustalenie czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku wydanie przez Wnioskodawcę akcjonariuszom składników majątku w związku z likwidacją nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu i obowiązku zapłaty podatku dochodowego