Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.611.2024.3.AD
Skutki podatkowe otrzymanej dotacji.
Skutki podatkowe otrzymanej dotacji.
Brak obowiązku uwzględnienia w podstawie opodatkowania VAT części dotacji podmiotowej oraz części dotacji celowych przeznaczonych na świadczenie usługi szkoleniowej oraz zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy dla usług obejmujących realizowane przez Fundację szkolenia.
Nieuznanie, że świadcząc Prace IT na rzecz A. oraz w przyszłości realizując zadania zlecone przez Ministra, Spółka występuje oraz będzie występować w charakterze organu władzy publicznej i tym samym nie można jej uznać za podatnika podatku świadczącego usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.
Czy dla ustalenia przysługującej kwoty zwolnienia podatkowego należy przyjąć zdyskontowane wartości pomocy publicznej przysługującej w oparciu o poniesione wydatki w formie dotacji oraz zwolnienia podatkowego (SSE)
Brak podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT wpłaty celowej otrzymanej od Spółki przeznaczonej na sfinansowanie budowy chodnika wraz z oświetleniem oraz braku konieczności wystawienia na rzecz Spółki faktury.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu Wnioskodawcy pochodzącego z otrzymanej dotacji, przeznaczonego na opłaty na rzecz składki członkowskiej z tytułu przystąpienia Polski do (...).
Opodatkowanie środków otrzymanych w formie dopłat do kapitału, na pokrycie kosztów bieżących realizacji zadania odbioru wód opadowych i roztopowych oraz obliczania kwot podatku należnego od otrzymanych dopłat metodą „w stu”.
Obowiązki informacyjne w związku z udzieleniem dotacji celowej na dofinansowanie kosztów budowy przyłączeń kanalizacyjnych.
Czy w odniesieniu do należności wypłacanych uczestnikom szkoleń, stanowiących zwrot kosztów dojazdu na szkolenia, prawidłowym będzie zastosowanie zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji nie powstanie obowiązek pobrania podatku ani sporządzenia informacji podatkowej (np. PIT-11)?
Opodatkowanie otrzymanej przez Wnioskodawcę dotacji podmiotowej oraz opodatkowanie otrzymanej przez Wnioskodawcę dotacji celowej na pokrycie wydatków w 100% związanych z realizacją projektów dotyczących prowadzenia warsztatów, szkoleń oraz usług doradczych.
Podatek od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy dla celów obliczenia wartości prewspółczynnika dla Zakładu, jako przychód wykonany należy uwzględniać wartość pokrycia odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeśli wartości te stanowią zapisy wyłącznie o charakterze rachunkowym oraz ustalenia, czy dla celów obliczenia wartości prewspółczynnika dla Zakładu
obowiązek dokonania korekty kosztów w postaci odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych w związku z otrzymaniem dofinansowania w formie refundacji wcześniej poniesionych kosztów i określenia momentu tej korekty oraz korekty zeznań podatkowych rocznych CIT-8, - sposób dokonywania rozliczenia odpisów amortyzacyjnych elektrycznych zespołów trakcyjnych po otrzymaniu dotacji, - sposób dokonania korekty
Wszystkie wskazane we wniosku przychody związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wobec tego, skoro czynności te skutkujące otrzymaniem określonego rodzaju świadczeń związane są z prowadzoną działalności gospodarczą, to mieszczą się one w pojęciu celów związanych z działalnością gospodarczą, w rozumieniu art. 86 ust. 2a ustawy. Zatem należy uznać, że przepis art. 86 ust. 2a ustawy nie będzie
Zwolnienie z opodatkowania dochodu (nadwyżki) powstałej w wyniku poniesienia mniejszych wydatków na koszty pośrednie rozliczane ryczałtem niż kwota środków finansowych otrzymanych na realizację unijnych programów pomocowych wraz z określeniem podstawy prawnej tego zwolnienia.
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym otrzymanie przez Spółkę refundacji części wydatków na utworzenie nowych miejsc pracy (uznanych uprzednio za koszt uzyskania przychodu), skutkować będzie obowiązkiem stosownego skorygowania podatkowych kosztów uzyskania przychodu w roku (miesiącu) podatkowym w którym refundowana kwota wpłynęła/wpłynie na konto Spółki, a tym samym, na Spółce
● obowiązek dokonania korekty kosztów w postaci odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych w związku z otrzymaniem dofinansowania w formie refundacji wcześniej poniesionych kosztów i określenia momentu tej korekty oraz korekty zeznań podatkowych rocznych CIT-8,● sposób dokonywania rozliczenia odpisów amortyzacyjnych elektrycznych zespołów trakcyjnych po otrzymaniu dotacji,● sposób dokonania korekty
Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 będzie twierdząca, to czy korekty kosztów sfinansowanych środkami pochodzącymi z dotacji/dofinansowania, zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów Spółka powinna dokonać jednorazowo w miesiącu/kwartale otrzymania dotacji czy też powinna skorygować wyliczenie zaliczki na podatek dochodowy za okres, w którym sfinansowane koszty zostały poniesione? (pytanie
Czy otrzymane przez Spółkę dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz w postaci dotacji celowej korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych? (pytanie Nr 2)