Interpretacja indywidualna z dnia 22 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.786.2020.7.RS
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przez cudzoziemca.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przez cudzoziemca.
W zakresie obowiązków płatnika z tytułu udostępniania kierowcom miejsc noclegowych w trakcie oczekiwania na podjęcie zatrudnienia i w trakcie trwania umowy o świadczenie usług.
Obowiązki płatnika w związku z ponoszeniem kosztów legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców.
1) Przychód osiągany z tytułu umów zlecenia przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Ukrainie w przypadku przedłożenia płatnikowi certyfikatu rezydencji podatkowej z Ukrainy będzie podlegał opodatkowaniu tylko i wyłącznie w państwie rezydencji w Ukrainie – art. 14 ust. 1 polsko-ukraińskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. 2) Obowiązek sporządzenia informacji IFT-1 (IFT-1R).
Obowiązki płatnika w związku ze zwolnieniem cudzoziemców z opłat za studia doktoranckie.
Obowiązek płatnika z tytułu wypłaty stypendium
w zakresie skutków podatkowych nabycia w spadku środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych znajdujących się w Polsce.
Informacja PIT-11 jest podstawowym dokumentem służącym podatnikom do rocznego rozliczenia podatku. Płatnicy, którzy przy jej wypełnianiu popełnili błędy, mają obowiązek ją skorygować. Korektę należy sporządzić w formie elektronicznej, co do zasady, na tej samej wersji formularza, na której uprzednio złożono PIT-11. Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje PIT-11 w wersji 25.
Decydując się na zatrudnienie osób do prac sezonowych przedsiębiorcy mają kilka alternatywnych form współpracy, np.: stosunek pracy, umowy cywilnoprawne, praca tymczasowa, praktyki absolwenckie. Mogą również rozważyć współpracę z młodocianymi oraz z cudzoziemcami, którzy z reguły są gotowi podjąć pracę za niższe wynagrodzenie niż pozostali pracownicy. Najbardziej opłacalną formą zatrudnienia dla przedsiębiorców
Przedsiębiorca, który chce zatrudnić cudzoziemca musi zawrzeć z nim pisemną umowę o pracę i przetłumaczyć ją na język zrozumiały dla pracownika. Nowego pracownika należy również zgłosić do ZUS-u, opłacać za niego składki i zaliczki na podatek dochodowy, jak również prowadzić dokumentację pracowniczą.
Kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców zależą od tego, czy popełniony przez pracodawcę czyn jest przestępstwem czy wykroczeniem. Za szczególne naruszenia w tym zakresie pracodawcy grozi grzywna w wysokości od 100 zł do 1 080 000 zł lub kara ograniczenia wolności do 12 miesięcy. Takiej interpretacji niejasnych przepisów - w odpowiedzi na pytania naszej redakcji - udzieliło Ministerstwo Pracy i
Do naszej firmy oddelegowany został cudzoziemiec. Wykonuje pracę w Siedlcach. Umowa międzynarodowa łączącą Polskę z państwem, z którego pochodzi ten pracownik, wyłącza go z obowiązku objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne? - pyta Czytelnik z Siedlec.
Z początkiem 2018 r. weszło w życie kilka ważnych zmian w zakresie zatrudniania pracowników. Najważniejsze z nich dotyczą powierzania pracy cudzoziemcom oraz rozliczania składek ZUS. W publikacji przedstawiamy przegląd wybranych zmian w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych wraz z oceną nowych regulacji. Nie wszystkie bowiem zmiany są korzystne dla pracodawców.