Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.434.2024.1.MD
Skutki podatkowe otrzymania od banku zasądzonej należności głównej i odsetek ustawowych za opóźnienie.
Skutki podatkowe otrzymania od banku zasądzonej należności głównej i odsetek ustawowych za opóźnienie.
Czy poniesione do tej pory oraz poniesione w przyszłości przez Spółkę wydatki na rzecz kontrahentów, na zapłatę kar umownych za nieterminowe dostarczenie towarów w sytuacjach opisanych w stanie faktycznym/przyszłym, stanowią dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Wnioskodawcy.
Czy wskazane przez płatnika w PIT-11 odsetki ustawowe od nieterminowych płatności związanych ze zwrotem pożyczki, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji czy Wnioskodawczyni ma obowiązek wykazania ww. odsetek w zeznaniu rocznym?
Zwolnienie z opodatkowania odsetek otrzymanych z tytułu nieterminowej spłaty należności.
Czy wskazane przez płatnika w PIT-11 odsetki ustawowe od nieterminowych płatności związanych ze zwrotem pożyczki, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji czy Wnioskodawczyni ma obowiązek wykazania ww. odsetek w zeznaniu rocznym?
Zwolnienie z opodatkowania otrzymanego zadośćuczynienia – wypłaconego z ubezpieczenia za błąd lekarski podczas wykonywania zabiegu medycznego, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, gdy we wniosku wskazano art. 21 ust. 1 pkt 3b tej ustawy – oraz ustawowych odsetek za opóźnienie, wypłaconych z tytułu nieterminowej wypłaty tego zadośćuczynienia, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o PIT.
Czy Wnioskodawca będzie mógł dokonać potrącenia zryczałtowanego wynagrodzenia płatnika, obliczonego od terminowo wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku za okres nieobjęty przedawnieniem zobowiązań podatkowych, z aktualnie i w przyszłości obliczanych i pobieranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz kwot zryczałtowanego podatku, dokonując
Mają Państwo prawo odliczyć podatek naliczony wynikający z ww. faktury, w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana z zastrzeżeniem terminu wskazanego w art. 86 ust. 13 ustawy.
W zakresie opodatkowania odsetek otrzymanych na podstawie wyroku sądowego z tytułu zaniżenia dotacji dla niepublicznego przedszkola.
Przyznane środki tytułem kary pieniężnej stanowią dla klientów Banku przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Przychód ten nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, gdyż – jak wyjaśniono powyżej – kara pieniężna nie jest
w zakresie ustalenia: - Czy kwoty pieniężne wypłacone przez Wnioskodawcę na rzecz klientów (Zleceniodawcy) tytułem odszkodowań za szkody powstałe z tytułu utraty przesyłki mogą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów na gruncie przepisów ustawy o CIT, - Czy kwoty pieniężne wypłacone przez Wnioskodawcę na rzecz klientów (Zleceniodawcy) tytułem odszkodowań za szkody powstałe z tytułu uszkodzenia
opodatkowanie otrzymanego świadczenia od dewelopera za nieterminowe oddanie lokalu
Opodatkowanie zwrotu kosztów w związku z opóźnieniem podpisania umowy przenoszącej własność lokalu oraz udziału w lokalu niemieszkalnym (garażu) wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego przez dewelopera.
opodatkowania zwrotu kosztów w związku z opóźnieniem podpisania umowy przenoszącej własność lokalu przez dewelopera
Czy kara umowna z tyt. nieterminowego przekazania lokalu jest przychodem w rozumieniu przepisu art. 20 ust. 1, a co za tym idzie czy Deweloper byt zobowiązany wystawić informację PIT-8C?
1. Czy ustalony pomiędzy podmiotami powiązanymi poziom odsetek za nieterminowe regulowanie płatności może być podstawą zastosowania wobec naliczającego te odsetki, art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności gdy żaden z przepisów prawa nie obliguje wierzyciela do naliczania odsetek pomimo istnienia opóźnień w płatnościach po stronie dłużnika? 2. Czy bezspornie wyższe przychody
Czy wypłacone przez inwestora kary za niedotrzymanie warunków umowy, do których się przyznaje i które pomniejszają jego dochód z wcześniej wpłaconych, opodatkowanych środków finansowych upoważnia do przyjęcia takiej formy i w takim przypadku istnieje po stronie inwestora obowiązek wystawiania PIT-8C?
Powstanie przychodu (opodatkowanie kary umownej za nieterminowe przekazanie lokalu mieszkalnego).
Czy dochód, uzyskany przez Wspólnotę z tytułu nieterminowych wpłat środków przeznaczonych na utrzymanie części wspólnej nieruchomości podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych?
Czy Spółka ma prawo uznać za koszty uzyskania przychodów opisane powyżej kary umowne naliczone przez Inwestora z tytułu opóźnienia w odbiorze całości robót budowlanych?
Czy kara umowna, o której mowa w opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym, jest kosztem uzyskania przychodu w momencie ujęcia noty obciążeniowej w księgach rachunkowych, czy też w momencie zapłaty?
1. Czy w związku z poniesieniem przez Spółkę wydatku na karę umowną za opóźnienie w wykonaniu przedmiotu umowy, Wnioskodawczyni - jako wspólnik Spółki - ma prawo do zaliczenia przypadającej na Nią proporcjonalnie części kary umownej do kosztów uzyskania przychodów? 2. Wnioskodawca wnosi również o potwierdzenie, iż przedmiotowy koszt stanowi wydatek pośrednio związany z przychodem i powinien zostać
Możliwość zaliczenia kary umownej do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.