Opodatkowanie budynków wykorzystywanych do prowadzenia sezonowej działalności gospodarczej - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 12 czerwca 2024 r., sygnatura RP.63.49.26.1.2024
Kwalifikacja przychodów z najmu domków rekreacyjnych do odpowiedniego źródła i możliwości rozliczania tego przychodu na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.
Stawka podatku VAT dla usług wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe.
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z wydatkowaniem przychodu ze sprzedaży nieruchomości.
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych z tytułu wynajmu domków letniskowych.
Stawka podatku VAT w zakresie dostawy domków letniskowych.
Wnioskodawcy przysługuje prawo odliczenia w rozliczeniu rocznym składanym za 2020 r., w ramach ulgi termomodernizacyjnej wskazanej w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do wysokości limitu, tj. 53 000 zł, wydatków poniesionych w 2020 r. na modernizację ogrzewania polegającą na likwidacji pieca węglowego wraz z ogrzewaczem wody, i montażu pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej
Dane z ewidencji gruntów stanowią podstawę wymiaru podatku od nieruchomości. W wyjątkowych sytuacjach orzecznictwo sądów administracyjnych sugeruje, że organy podatkowe mogą badać i uwzględniać rzeczywisty stan nieruchomości (np. metraż, czy sposób wykorzystania), jeżeli mają wiedzę, że jest inny od uwidocznionego w ewidencji. NSA dość konsekwentnie jednak stoi na stanowisku, że organy podatkowe są
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy świadczonych przez Wnioskodawcę usługi najmu nieruchomości mieszkalnych (domków letniskowych i domu jednorodzinnego) Najemcy w celu zakwaterowania jego pracowników.
Sprzedaż nieruchomości koszty uzyskania przychodu oraz wydatkowanie środków ze sprzedaży nieruchomości na remont domu letniskowego i na spłatę kredytu.
Opisanie domku rekreacyjnego w akcie notarialnym jako mieszkalnego nie ma znaczenia dla wymiaru podatku od nieruchomości. Kluczową informacją dla fiskusa są dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.
Grunt został oddany w trwały zarząd. Następnie zarządca wydzierżawił grunt. Dzierżawca wybudował na nim domek letniskowy (trwałe związanie z gruntem). Czy dzierżawca jest podatnikiem podatku od nieruchomości jako posiadacz domku letniskowego?
Niedopuszczalne jest jednoczesne traktowanie przez podatników dla celów gospodarowania odpadami komunalnymi nieruchomości jako rekreacyjno-wypoczynkowej, a dla potrzeb podatku od nieruchomości jako dom mieszkalny. Tak orzekł 14 lutego 2018 r. WSA w Łodzi (sygn. akt I SA/Łd 1150/17).
Zameldowanie się podatnika nie zmienia charakteru domku letniskowego na mieszkalny. Nawet całoroczne zamieszkiwanie nie pozwala na płacenie niższego podatku od takiej nieruchomości (jak dla budynków mieszkalnych). Aby było to możliwe, najpierw trzeba zmienić wpisy w ewidencji gruntów i budynków.
Dlaczego domki letniskowe obłożone są podatkiem od nieruchomości jako: pozostałe budynki 5,62 zł/m2, a nie jak budynki mieszkalne 0,49 zł/m2. Przecież są one z natury rzeczy domkami mieszkalnymi, fakt że sezonowo, ale w myśl orzecznictwa NSA nie tracą swego charakteru jedynie dlatego, że przestają być czasowo (w zimie) używane (ale i niewykorzystywane do innych celów) i pozostają jako takie nadal budynkami
Czy przychody z tytułu najmu przyczep kampingowych mogą być kwalifikowane jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowane na zasadach ogólnych, bez konieczności zakładania działalności gospodarczej?
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Czy wybór formy opodatkowania najmu w formie ryczałtu od osób fizycznych w wysokości 8,5% jest odpowiedni lub czy potraktować go należy jako prowadzenie działalności gospodarczej?
Wynajem pokoi w domkach rekreacyjnych.