Minimalne wynagrodzenie w 2025 r. i świadczenia od niego zależne
Przepisy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych określają nie tylko prawa pracowników oraz obowiązki pracodawców, ale przewidują również sankcje za naruszanie prawa. W większości wiąże się to z odpowiedzialnością wykroczeniową zagrożoną karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Jednak są też przypadki odpowiedzialności karnej powiązanej z ograniczeniem, a nawet pozbawieniem wolności do lat 3. Przedstawiamy
Podstawową formą rekompensaty za czas korzystania przez pracownia z urlopu wypoczynkowego jest wynagrodzenie urlopowe. Nie wymaga ono uregulowania w postanowieniach wewnątrzzakładowych, jeżeli podstawą do jego ustalenia są przepisy ogólnie obowiązujące. Jedynie w przypadku, gdy sposób obliczania wynagrodzenia urlopowego byłby korzystniejszy od zasad wynikających z ww. przepisów, pracodawca jest zobligowany
Ulga na ekspansję polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów, które podatnik poniósł, żeby rozszerzać swoje krajowe lub zagraniczne rynki zbytu. Z ulgi mogą skorzystać zarówno podatnicy CIT, jak i PIT.
Gdy usługa jest wykonana w Polsce, a obie strony transakcji są podmiotami z Polski, to nie ma wątpliwości, że miejsce świadczenia jest w kraju. Gdy usługę wykonujemy za granicą lub jedna ze stron transakcji jest podmiotem zagranicznym, musimy ustalić miejsce świadczenia usługi na podstawie przepisów VAT.
Pracodawca, który przeprowadza w zakładzie pracy zwolnienia grupowe, powinien zachować specjalną procedurę, zanim przystąpi do rozwiązywania umów o pracę.
Podatnik może wybrać, czy do rozliczeń VAT będzie stosował odrębny kurs czy wspólny kurs dla VAT, PIT i CIT, czyli kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Decydując się na stosowanie lub rezygnację ze wspólnych kursów walut podatnik nie informuje o tym urzędu skarbowego.
Rozwiązanie umowy o pracę powoduje zakończenie stosunku pracy łączącego pracodawcę z pracownikiem. Może ono nastąpić z upływem okresu trwania umowy o pracę, na podstawie porozumienia stron, za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Do zakończenia stosunku pracy może też dojść w przypadku jego wygaśnięcia.