Interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.446.2022.2.MB
Obowiązek podatkowy w Polsce.
Opodatkowanie dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego: 1. dot. możliwości skorzystania ze zwolnienia w ramach tzw. ulgi meldunkowej. 2. dot. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem lokalu mieszkalnego oraz kosztów poniesionych na wykończenie lokalu, w trakcie jego posiadania.
Zwolnienie przedmiotowe w świetle art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ulga meldunkowa).
Czy w opisenej sytuacji Wnioskodawca j jego małżonka spełniają waruunki do zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie ulgi meldunkowej zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
1. Czy zwolnienie od podatku przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (wg przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w 2007 i 2008 roku) przysługuje obojgu małżonkom, jeżeli w lokalu zameldowany był na stałe przez okres co najmniej 12 miesięcy tylko jeden z nich? 2. Czy oświadczenie złożone przez jednego z małżonków, swoimi skutkami (zwolnieniem
Czy Wnioskodawczyni przysługuje tzw. ulga meldunkowa?
Czy w przypadku zbycia lokali mieszkalnych, które powstaną w tym budynku, przychód przez Panią uzyskany korzystał będzie ze zwolnienia z opodatkowania?Czy w stosunku do lokali wyodrębnionych z części budynku oddanej do użytkowania w lutym 2008 roku będzie mogła Pani skorzystać ze zwolnienia w ramach tzw. ulgi meldunkowej najwcześniej w marcu 2009 roku tj. po 12 miesiącach zameldowania, licząc od daty
Czy sprzedając mieszkanie Wnioskodawczyni może skorzystać z ulgi meldunkowej?
Czy zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy całości przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym?
Czy fakt zamieszkiwania (bycia zameldowanym na pobyt stały) w ww. mieszkaniu przez ponad 24 lata wypełnia wymogi art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)?
Czy sprzedając w chwili obecnej ww. mieszkanie Wnioskodawczyni będzie musiała zapłacić podatek dochodowy? Czy w tym przypadku Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z ulgi meldunkowej?
Czy aby skorzystać z ulgi meldunkowej (czyli nie płacić podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania) Wnioskodawca może uznać, że będąc zameldowany przez 30 lat w tym mieszkaniu spełnił już wymóg dwunastomiesięcznego stałego meldunku przed datą sprzedaży (kiedykolwiek w przyszłości miałby ona miejsce ale podczas obowiązujących aktualnie przepisów).
Czy fakt, że małżonkowie są zameldowani w lokalu na pobyt stały od 13 lat, od października 2007 r. są Oni właścicielami lokalu daje możliwość skorzystania z ulgi meldunkowej?
Kiedy można sprzedać mieszkanie, by nie zapłacić podatku? Czy oświadczenie o sprzedaży mieszkania wnioskodawczyni musi złożyć w urzędzie skarbowym w Mikołowie, czy też w nowym miejscu zamieszkania?
Jak Wnioskodawca sprzeda nieruchomość w całości to czy będzie płacił podatek dochodowy od części nieruchomości nabytej w drodze darowizny od żony?
Czy Wnioskodawca wraz z małżonką są zwolnieni z podatku dochodowego od sprzedanej nieruchomości, w której byli zameldowani przez okres dłuższy niż 12 miesięcy oraz złożyli oświadczenie o sprzedaży tej nieruchomości w terminie nie przekraczającym 14 dni?
Czy w opisanym we wniosku stanie faktycznym ma zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy nie pozbawia on prawa do zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości?
Czy Wnioskodawczyni będzie miała prawo do zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli sprzeda mieszkanie przed upływem 12 miesięcy od dnia nabycia tego lokalu?