Interpretacja indywidualna z dnia 18 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.357.2024.2.EK
Obowiązek podatkowy w związku ze sprzedażą w trybie egzekucji sądowej zabudowanej nieruchomości (komornik-płatnik).
Obowiązek podatkowy w związku ze sprzedażą w trybie egzekucji sądowej zabudowanej nieruchomości (komornik-płatnik).
Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży udziału ½ w nieruchomości zabudowanej.
Czy wszystkie opłaty egzekucyjne pobrane lub ściągnięte po dniu 1 stycznia 2019 r. stały się daninami publicznymi, o których mowa w art. 149 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i które w myśl art. 149 ust. 1 i 2 ustawy o komornikach sądowych po potrąceniu wynagrodzenia prowizyjnego powinny być odprowadzone na rachunek organu podatkowego, czy też przepisy art. 149 ust. 1 i 2 ustawy o komornikach sądowych
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży w trybie egzekucji dwóch zabudowanych nieruchomości.
Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży licytacyjnej lokalu mieszkalnego.
Obowiązek odprowadzenia podatku należnego od kwoty uzyskanej z tytułu sprzedaży nieruchomości w drodze publicznej licytacji.
Opodatkowanie dostawy niezabudowanej działki przez komornika sądowego.
Opodatkowanie wynagrodzenia wyegzekwowanego przez komornika.
Czy w rozliczeniu rocznym powinny być zawarte dochody jakie zawarł pracodawca w PIT-11 uwzględniając w nim również kwotę wypłaconego w 2008r. przez pracodawcę na podstawie wyroku sądowego wnioskodawczyni wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy za ubiegłe lata?
Kto w przedstawionej powyżej sytuacji ma obowiązek prawidłowego naliczenia i odprowadzenia składki ZUS od wyegzekwowanego wynagrodzenia, zaliczek na podatek dochodowy oraz naliczenia kosztów uzyskania przychodów, a także sporządzenia informacji PIT-11?Czy obowiązek ten ciąży na komorniku, którego należy traktować jako płatnika wyegzekwowanego wynagrodzenia?
Czy komornik sądowy w związku z wykonywanymi czynnościami związanymi ze sprzedażą egzekucyjną nieruchomości staje się płatnikiem podatku od towarów i usług oraz czy jest zobowiązany i uprawniony do wystawiania w imieniu podatnika faktur VAT?
Czy podatek, który potrącany jest i przekazywany na konto Urzędu Skarbowego od zaległych wynagrodzeń, zasądzonych prawomocnymi wyrokami wraz z ustawowymi odsetkami (nie odsetkami karnymi) należy naliczać tylko od należności głównych czy także od odsetek ustawowych od tych należności ?
Czy płatnik może zamiast komornika sporządzać i przesyłać podatnikom i organom podatkowym deklaracje i informacje o wypłaconych przez komornika, zamiast płatnika kwotach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych?
Czy Komornik Sądowy sprzedając nieruchomość dłużnika powinien do ceny określonej przez rzeczoznawcę jako netto doliczyć i odprowadzić na rachunek urzędu skarbowego podatek VAT?
"Czy w sytuacji gdy Komornik nie jest pracodawcą wierzyciela, nie ustala jego źródeł dochodu, nie dokonuje obowiązków związanych z ubezpieczeniem społecznym tych osób, jak ma obliczyć zaliczki z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodu, skłądek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne itp. Ponadto czy komornik sądowy ma obowiązek wystawiania PIT na rzecz osób, z którymi Komornik jest związany jedynie
Podatnik w 2003r. uzyskał wyrok Sądu Rejonowego -Wydział Pracy, w którym zasądzona została kwota z tytułu wynagrodzenia za pracę w kwocie 3.540,34 zł /netto/ wraz z odsetkami za zwłokę. Wykonanie tego wyroku nastąpiło na podstawie egzekucji komorniczej w 2004r. w dwóch ratach. Kto w tych okolicznościach jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłaconego wynagrodzenia netto?
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dostawa nieruchomości przez komornika sądowego wykonującego czynności egzekucyjne ?
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dostawa nieruchomości przez komornika sądowego wykonującego czynności egzekucyjne ?
W związku z licznymi zajęciami komorniczymi obejmującymi wynagrodzenie brutto łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy od osób fizycznych, a także odsetkami, dokonywanymi z konta naszego zakładu na rzecz pracowników, zarówno obecnych, jak i byłych. Osoby zatrudnione mają dokonywane potrącenia z bieżących list płac na składki społeczne oraz zdrowotne, natomiast osoby zwolnione