Poradnia oświatowa
Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego pracodawcy powinni zadbać o wykonanie zaległych szkoleń bhp i badań profilaktycznych pracowników. Termin upłynie 28 grudnia 2023 r.
Pracodawca nie zapewnił pracownikom wykonującym pracę przy monitorach ekranowych okularów korygujących wzrok. Motywował to tym, że pracownicy wykonują pracę, użytkując monitor ekranowy poniżej połowy dobowego wymiaru czasu pracy. Pracownicy wnieśli skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. W wyniku kontroli inspektor stwierdził, że kilku pracowników pracuje przed monitorem dłużej niż 4 godziny na dobę
Czy w regulaminie pracy można zastrzec, że dofinansowanie do okularów dla pracowników będzie im się należeć nie częściej niż raz na 2 lata?
Pracodawca odpowiada za dopuszczenie pracownika do pracy bez prawidłowego orzeczenia lekarskiego tylko wówczas, gdy badanie przeprowadzono nieprawidłowo, a pracodawca albo o tym wie, albo nieprawidłowości te są widoczne. (Wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., sygn. akt I PK 29/10)
Zatrudniamy głównie pracowników biurowych. Czy dopuszczalne jest poddawanie pracownika biurowego częstszym badaniom okresowym, niż jest to przewidziane dla pozostałych pracowników? Czy pracodawca może skierować takiego pracownika na badania okresowe bez jego zgody - pyta Czytelniczka z Łodzi.
Pracodawca skierował na okresowe badania lekarskie pracownika na stanowisku robotniczym. Lekarz nie dopuścił pracownika do pracy. Jak w takim przypadku powinno wyglądać postępowanie pracodawcy i czy są określone w przepisach prawa zasady?
Jeden z naszych pracowników pracujących przy komputerze poprosił o kolejne badanie wzroku pomimo ważnego jeszcze rok zaświadczenia od lekarza medycyny pracy. Czy mamy obowiązek skierować go na kolejne badania okulistyczne?
W skierowaniu na badania profilaktyczne pracodawca powinien wskazać zagrożenia, z jakimi będzie stykał się pracownik, a więc także pracę przy komputerze. To lekarz medycyny pracy określa, jak często pracownik powinien mieć przeprowadzane badania wzroku.
Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony. Termin, na jaki została zawarta, upływa 31 marca. Chcemy kontynuować zatrudnienie. Czy będziemy musieli ponownie kierować pracownika na badania wstępne?
Czy pracownik zatrudniony w hali produkcyjnej, który przepracował 1 miesiąc, a następnie się zwolnił, musi zwrócić pracodawcy część kosztów za otrzymaną odzież ochronną, przeprowadzone badania profilaktyczne i dodatkowy kurs obsługi maszyny, w którym uczestniczył?
Pracownicy zatrudnieni na różnych stanowiskach produkcyjnych, posiadają aktualne okresowe badania lekarskie. W okresie przestoju będą wykonywali różne prace typu ślusarsko - montażowe. W jaki sposób dokonać weryfikacji aktualnych okresowych badań lekarskich pod kątem nowych obowiązków?
Czy pracownik pracujący w hali produkcyjnej, który przepracował 1 miesiąc, a następnie się zwolnił, musi zwrócić pracodawcy część kosztów za otrzymaną odzież ochronną, przeprowadzone badania profilaktyczne i dodatkowy kurs obsługi maszyny, w którym uczestniczył?
Pracodawca ponownie zatrudnił pracownika, który świadczył pracę na jego rzecz. Przerwa w zatrudnieniu trwała 3 miesiące. Pracownik zatrudniony jest na tym samym stanowisku pracy. Jakie obowiązki z zakresu bhp ciążą na pracodawcy? Czy konieczne jest przeprowadzenie szkolenia z zakresu bhp lub kierowanie pracownika na badania lekarskie?
Przedsiębiorca zamierza zatrudnić pracowników. Aby zastosować się do wszystkich przepisów prawa pracy, chciałby skierować pracowników do lekarza medycyny pracy w celu uzyskania zaświadczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy na zajmowanych stanowiskach przed rozpoczęciem przez nich pracy. Jakie informacje powinno zawierać skierowanie na badania lekarskie wręczane pracownikom?
Czy w spółce z o.o. prezes i wiceprezes muszą mieć badania profilaktyczne? Jeżeli obecnie jeden z nich jest na zwolnieniu (już drugi miesiąc), to po powrocie mam go skierować na badania kontrolne? - pyta Czytelnik z Olsztyna.
W ramach opieki zdrowotnej prowadzonej przez pracodawców pracownik podlega badaniom wstępnym, okresowym i kontrolnym. Pracodawca ponosi koszty tych badań.
Ochrona zdrowia pracowników jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Zdrowie pracownika ma duży wpływ na sprawność i wydajność pracy, a to z kolei rzutuje korzystnie na działalność zakładu pracy, w tym na terminowość realizacji zadań.