Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.505.2023.2.AA
Ulga na wyszkolenie uczniów.
Wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie lokalu mieszkalnego, - Najem lokalu mieszkalnego.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku gdy nieruchomość zostanie czasowo wynajmowana.
Brak prawa do zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup pozostałych 4 kas rejestrujących.
Czy zbycie nieruchomości (z wyodrębnionymi lokalami) w formie darowizny na rzecz zstępnych przed upływem 5 lat od daty stwierdzenia nabycia spadku, przy założeniu, że spadkobierczynie nadal będą mieszkać na przedmiotowej nieruchomości, spowoduje utratę ulgi wynikającej z art. 16 ww. ustawy i spowoduje obowiązek zapłacenia podatku wraz z odsetkami?
Czy w momencie sprzedaży nieruchomości, Wnioskodawca będzie zobowiązany do zwrotu ulgi budowlanej i czy będzie musiał odprowadzić podatek dochodowy z tytułu zbycia nieruchomości?
Brak jest konieczności zwrotu ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego. Również sprzedaż nieruchomości wraz z budynkiem mieszkalnym nie będzie stanowiła źródła przychodów, gdyż termin pięcioletni warunkujący jego powstanie już upłynął.
Czy w przypadku skorzystania z tzw. dużej ulgi budowlanej na zakup gruntu i budowę budynku mieszkalnego, a następnie sprzedaży ww. gruntu z posadowionym na nim budynkiem mieszkalnym wnioskodawczyni będzie zobowiązana do zwrotu ulgi?
Kiedy można sprzedać lokal mieszkalny wybudowany na wynajem aby nie utracić prawa do ulgi?
Czy w świetle wyżej przedstawionego stanu faktycznego konsekwencją dokonania przez byłych małżonków podziału wspólnego majątku dorobkowego w ten sposób, że jeden z nich nabędzie na wyłączną własność lokal mieszkalny, przeznaczony na wynajem, zakupiony z zastosowaniem odliczenia przewidzianego w art. 26 ust. 1 pkt 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991r. w brzmieniu obowiązującym
Od kiedy w opisanej sytuacji i braku decyzji od właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku rozpoczyna się dziesięcioletni okres oraz po jakiej dacie wnioskodawca będzie mógł sprzedać mieszkania bez konieczności doliczania do dochodu uprzednio odliczonych kwot w ramach tzw. ulgi na wynajem.
Reasumując, odpisy dokonywane przez Wnioskodawcę z tytułu zawartej umowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematycznym gromadzeniu oszczędności, począwszy od grudnia 2006 r. są nienależne. Wnioskodawca powinien zwrócić odliczone z tego tytułu kwoty wraz z należnymi odsetkami, naliczonymi od dnia zwrotu nadpłaty.Jednocześnie należy zauważyć, iż organ podatkowy nie był zobowiązany do przesłania
Czy na Wnioskodawczyni ciąży obowiązek zapłaty podatku spadkowego obliczonego w roku 2006 wobec tego, że zbyła Ona to mieszkanie przed upływem 5 lat od daty wydania postanowienia o nabyciu spadku, skoro w drodze darowizny od brata uzyskała lokal, który polepsza dotychczasowe warunki mieszkaniowe Wnioskodawczyni, zaś uzyskane ze sprzedaży środki finansowe zostały spożytkowane na sfinansowanie kosztów
Czy wpisanie budynku z lokalami na wynajem do ewidencji środków trwałych, prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, na który udzielona była ulga podatkowa, spowoduje utratę tej ulgi i obowiązek jej zwrotu?
Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn zbycie mieszkania innej osobie niebędącej spadkobiercą.
Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn zbycie mieszkania innej osobie niebędącej spadkobiercą.
Czy wnioskodawczyni będzie musiała zwracać kwoty wyżej wymienionych ulg podatkowych?
Czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca powinien dokonać skorygowania wydatków na budowę domu, rozliczonych w ramach ulgi budowlanej?Czy Wnioskodawca powinien zwrócić nadpłaty podatku dochodowego wykazywane w zeznaniach podatkowych?
Czy w związku z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych i sprzedażą przez wnioskodawcę przedmiotowego mieszkania przed upływem 5 lat od otrzymania darowizny podatnik utraci prawo do ulgi podatkowej na postawie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn i w związku z tym będzie on z tego tytułu zobowiązany do zapłaty podatku? Zdaniem wnioskodawcy nie utraci on prawa do ulgi mieszkaniowej, ponieważ