Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2008, sygn. ITPP2/443-838b/08/EŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-838b/08/EŁ
Stawka podatkowa przy świadczeniu usług transportu międzynarodowego.
Stawka podatkowa przy świadczeniu usług transportu międzynarodowego.
Czy wystawiając notę księgową na poniesione koszty usługi transportu, świadczonej przez firmę wynajętą postąpiliśmy słusznie?
Czy usługa polegająca na przewozie towarów z terytorium kraju (towary nadane zostały w krajach Unii Europejskiej) do miejsca przeznaczenia w krajach trzecich jest usługą transportu międzynarodowego oraz, czy usługi powyższe są opodatkowane stawką podatku 0% na odcinkach krajowych i nie podlegającą podatkowi VAT na odcinkach na terytorium krajów trzecich?
Jakiej stawce VAT podlegają towary kupowane bezpośrednio przez Spółkę poza terytorium Unii Europejskiej i służące zaopatrzeniu statków powietrznych w rejsach międzynarodowych?
Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii możliwości ustalania obrotu niepodlegającego podatkowi od podatku od towarów i usług na podstawie rejestrów sprzedaży tworzonych dla celów podatku dochodowego.
Czy zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług Podatnik mógłby zastosować zasadę, że podatek VAT rozlicza nabywca usługi, tj. firma holenderska na podstawie art. 27 i 28 ustawy o podatku od towarów i usług?
Strona uważa, że jeżeli nie udowodni faktu rozliczenia transakcji w Wielkiej Brytanii, miejsce świadczenia przypada na terytorium Polski, tj. państwa, które nadało jej numer identyfikacyjny, którym posługuje się w tej transakcji.W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż miejscem świadczenia w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, jest dla transakcji Polska.
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że prowadzi Ona działalność w zakresie naprawy i konserwacji silników samolotowych. W niektórych przypadkach silniki przekazywane Stronie do naprawy są przesyłane do Wielkiej Brytanii, gdzie są naprawiane przez inny podmiot działający na rzecz Strony. Niekiedy naprawienie silnika przez podwykonawcę wymaga dostarczenia części zamiennych. Przy
Czy wykonując usługę na rzecz kontrahenta zagranicznego podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę, czy jeśli kontrahent takiej faktury nie chce uzyskać, wystarczy przyjąć notę określającą wysokość odpłatności? Podatnik zapytuje czy może zaksięgować taką notę w ewidencji przychodów jako czynność nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?
Czy czynności polegające na obciążeniu zlecającego wykonanie usługi transportu drogowego towarów karą za przetrzymywanie taboru można uznać za usługi pomocnicze do usług transportowych wymienione w art. 27 ust. 2 pkt. 3 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług?
Podatnik świadczy:- wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów na rzecz: kontrahenta polskiego, kontrahenta z innego niż Polska państwa członkowskiego, który poda NIP UE, kontrahenta z innego niż Polska państwa członkowskiego, który nie poda lub nie posiada numeru NIP UE,- międzynarodowe usługi transportu towarów na rzecz kontrahenta - spedytora, pozostałych kontrahentów.Jakimi stawkami VAT należy