Czy uzupełniająca kontrola PIP w ramach procedury odwoławczej może doprowadzić do podwyższenia składki wypadkowej
Wynagrodzenia wypłacamy 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. W deklaracji WN-D z załącznikami INF-D-P za okres sprawozdawczy styczeń 2012 wypłata wynagrodzeń nastąpiła 10 lutego br. W związku z tym do kosztów płacy doliczyłam składkę rentową finansowaną przez pracodawcę w nowej wysokości 6,5%. Czy postąpiłam prawidłowo?
Opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne uprawnia ubezpieczonych do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w jego ramach na zasadach określonych w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Z tytułu podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i opłacania składek na to ubezpieczenie, ubezpieczony nie nabywa żadnych świadczeń pieniężnych.
Do naszej firmy oddelegowany został cudzoziemiec. Wykonuje pracę w Siedlcach. Umowa międzynarodowa łączącą Polskę z państwem, z którego pochodzi ten pracownik, wyłącza go z obowiązku objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne? - pyta Czytelnik z Siedlec.
Składkę na ubezpieczenie zdrowotne, która jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczonej przez płatnika, można obniżyć do wysokości tej zaliczki.
W naszej firmie był zatrudniony na umowę o pracę (kod: 01 10 10) emeryt na 3/4 etatu. Umowa została z nim rozwiązana i obecnie zatrudniony będzie na umowę zlecenia (ma umowę o pracę u innego pracodawcy). Chcę zgłosić go tylko do ubezpieczenia zdrowotnego (ZZA) z kodem 50 00 10 lub też 04 12 10. Który kod będzie właściwy?
Czy ryczałt wypłacany pracownikom i sędziom za dokonywanie oględzin np. nieruchomości rolnych stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne? - pyta Czytelnik z Poznania.
Od 1 stycznia 2004 r. zmianie uległa stopa procentowa składki na ubezpieczenie zdrowotne. Do 31 grudnia 2003 r. składka ta wynosiła 8% podstawy wymiaru, natomiast od 1 stycznia 2004 r. wynosi 8,25% podstawy wymiaru. W jakiej wysokości należy naliczyć składkę od wynagrodzenia za grudzień wypłaconego w styczniu 2004 r.?
Jestem właścicielem 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W jakiej wysokości jako jedyny wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jestem zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne?
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach.