Podróż służbowa przedsiębiorcy - rozliczenie krok po kroku
Zdarza się, że podatnicy podatku dochodowego otrzymują lub płacą różnego rodzaju odsetki. W raporcie na przykładach omówiono zasady, na jakich odsetki stanowią przychody podatkowe oraz koszty uzyskania przychodów. Opisano również ich ich odrębność księgową. Całość wzbogacono praktycznymi przykładami oraz wyjaśnieniami organów podatkowych i sądów administracyjnych.
Od 2024 r. podatnicy PIT i CIT zyskają możliwość ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla budynków i lokali niemieszkalnych oraz budowli położonych w gminach zagrożonych bezrobociem. Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustaw o PIT i CIT uchwalona przez Sejm 17 sierpnia 2023 r.
Czy posiadając certyfikat bezskutecznej windykacji polubownej od firmy windykacyjnej zajmującej się windykacją międzynarodową oraz informację uzyskaną z paryskiego urzędu katastralnego, że spółka pozostaje bez reprezentacji zarządu, a prezes spółki nie jest właścicielem lokalu, którego adres podaje, ani nie posiada praw do żadnej innej nieruchomości na terenie Paryża można nieściągalną wierzytelność
Czy istnieje możliwość zaksięgowania w koszty podatkowe paragonów bez NIP, dokumentujących zakupy na terenie Niemiec przez polskiego podatnika? Dokonywane są zakupy np. narzędzi do wykonywania usługi. Niemiecki podatnik odmawia wystawienia faktury do 250 euro, wystawia jedynie paragony, na których zawarte są tylko dane sprzedawcy, niemiecki NIP bez wpisania polskiego numeru NIP UE. Czy takie zakupy
Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego. Rozlicza się na zasadach podatku liniowego, prowadząc pkpir metodą kasową. Przedsiębiorca zleca innym firmom, także podatnikom VAT czynnym, prace remontowe w mieszkaniach nabytych celem odprzedaży. W ostatnim czasie zdarzyło się, że usługobiorcy, świadcząc usługi remontowe, wystawili
Zawarłem umowę najmu samochodu osobowego na rok. Jak mam rozliczać w kosztach w pkpir czynsz najmu za ten samochód? Jestem czynnym podatnikiem. Samochód użytkuję w tzw. użytku mieszanym. Jego cena przekracza 150 000 zł.
W 2023 r. podatnicy nie mogą już dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości mieszkalnych nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. oraz zaliczać ich do kosztów podatkowych. Takie prawo przysługiwało im tylko do końca 2022 r. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Firma udostępnia pracownikom produkty żywnościowe i napoje (np. soki). Korzystają z nich nie tylko pracownicy, ale także osoby współpracujące z firmą, np. zleceniobiorcy. Czy wydatki na wyżywienie dla takich osób mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu firmy?
Podatnik ma zamiar na kilka tygodni wynająć samochód osobowy na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Jaką wartość tego auta przyjąć w celu ustalenia wysokości czynszu podlegającego zaliczeniu do kosztów?