Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.684.2023.1.KFK
Skutki wystawienia faktury bez NIPu nabywcy.
Skutki wystawienia faktury bez NIPu nabywcy.
Prowadzę działalność gospodarczą zajmującą się krótkoterminowym najmem (najem okazjonalny). Obecnie rozliczam podatek na zasadach ogólnych korzystając ze skali podatkowej oraz posiadam kasę fiskalną. Czy istnieje możliwość rozliczenia krótkoterminowego najmu w formie ryczałtu prywatnego i jednocześnie zrezygnowania z używania kasy fiskalnej?
Uznanie świadczenia usług wynajmu mieszkań z możliwością korzystania z dostarczonych do lokali mediów jako usług kompleksowych, zwolnienie od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług wynajmu mieszkań, zwolnienie z obowiązku ewidencji za pomocą kasy rejestrującej usług wynajmu mieszkań w przypadku gdy najemcy będą uiszczać opłaty czynszowe za pomocą rachunków bankowych.
Brak opodatkowania podatkiem VAT dobrowolnie i uznaniowo przydzielanych pracownikom napiwków oraz sposobu dokumentowania napiwków na kasie rejestrującej.
Podatek od towarów i usług w zakresie: - braku opodatkowania podatkiem VAT dobrowolnie i uznaniowo przydzielanych pracownikom napiwków, - uznania za dopuszczalne wykazywanie na paragonach napiwki ze stawką 0% (zero techniczne) - możliwości wykazywania napiwków na fakturach ze stawką n/p.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego dla świadczonych usług najmu mieszkania i miejsca postojowego oraz brak obowiązku ich ewidencjonowania na kasie rejestrującej.
dokumentowania sprzedaży dokonywanej na rzecz nabywców z innych niż Polska krajów UE nieobowiązanym do rozliczenia WNT (konsumentom) w sposób opisany we wniosku (Wariant III)
Podatnicy ewidencjonujący sprzedaż na kasie spotykają się obecnie z dwoma problemami: 1) dokumentacyjnymi, gdyż ograniczono możliwość wystawiania faktur do paragonów; 2) ewidencyjnymi, gdyż od 1 października 2020 r. zmieniono zasady wpisywania tej sprzedaży do ewidencji i JPK. Przedstawiamy zasady postępowania w tych przypadkach.
Każde z małżonków może odrębnie prowadzić działalność gospodarczą na własne imię, oboje mogą być wspólnikami w spółce cywilnej czy jawnej z inną osobą, mogą też uczestniczyć w innej formie organizacyjnej posiadającej osobowość prawną. W obrocie gospodarczym z powodzeniem funkcjonują spółki cywilne, których wspólnikami są małżonkowie, ale najczęstszą formą wybieraną dotychczas przez małżonków jest firma