Interpretacja indywidualna z dnia 6 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.372.2024.1.IZ
Opodatkowanie opłat eksploatacyjnych i opłat za media
Opodatkowanie opłat eksploatacyjnych i opłat za media
Ustalenie podstawy opodatkowania przychodów z najmu.
Kwestia zwolnienia lub braku zwolnienia z podatku VAT refaktury mediów w lokalach mieszkalnych w budynkach wspólnoty mieszkaniowej i lokalach użytkowych, opodatkowania opłaty za najem pomieszczeń dodatkowych oraz opodatkowania opłaty eksploatacyjnej kalkulowanej w czynsz za najem.
Ustalenie podstawy opodatkowania przychodów z najmu.
Ustalenie podstawy opodatkowania przychodów z najmu.
Opodatkowanie przychodów z najmu.
Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z najmu.
Czy na podstawie bezpłatnej umowy użyczenia Wnioskodawca ma prawo do zaliczenia w koszty podatkowe ww. wydatków, to jest np.: podatku od nieruchomości, opłat za media, ubezpieczeń, remontów, takich jak np. malowanie, wymiana okien, itp. oraz ewentualnych inwestycji, takich jak np. montaż instalacji przeciwpożarowej?
Jedynie określona w umowie najmu kwota czynszu (odstępnego) stanowi przysporzenie majątkowe Wnioskodawcy, a tym samym generuje przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Natomiast wymienione przez Wnioskodawcę opłaty dodatkowe (media) oraz czynsz dla zarządcy nieruchomości, związane z użytkowaniem lokalu, do ponoszenia których zobowiązany będzie, zgodnie z zawartą umową najmu
Koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.
Czy Wnioskodawca jako wynajmujący powinien odprowadzać podatek zarówno od opłaty za najem (czynszu za najem) jak i od kwot przekazywanych mu przez najemcę tytułem opłaty czynszu spółdzielni mieszkaniowej, podatku od nieruchomości i opłat za media, czy tylko od opłaty za najem (czynszu za najem)?
1) Czy brzmienie i wykładnia przepisu art. 22 ust. 1 oraz art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na ich zastosowanie, w odniesieniu do wydatków na wyposażenie mieszkania, obejmujących: meble, oświetlenie, sprzęt RTV i AGD, a także opłat za media (prąd, gaz, wywóz śmieci, itp.), czynsz płacony do spółdzielni, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie nieruchomości oraz
Czy wydatki z tytułu najmu mieszkania w miejscu świadczenia usług oraz opłaty eksploatacyjne związane z tym wynajmem, stanowią koszt uzyskania przychodu?
Czy przychodem do opodatkowania stawką 8,5% jest czynsz najmu określony w umowie najmu wraz z wpływającą na rachunek bankowy Wnioskodawczyni opłatą administracyjną i eksploatacyjną?
1. Czy prawidłowe będzie zaliczenie kosztu najmu lokalu mieszkalnego do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej? 2. Czy muszą do tego być spełnione następujące warunki: - w umowie najmu powinna znajdować się pełna nazwa firmy, NIP zamiast wyłącznie imienia i nazwiska, - wynajmujący opłaca podatek od nieruchomości w wysokości przysługującej lokalowi mieszkalnemu, - koszt najmu jest zaliczany do
Czy koszt wynajmu mieszkania (wysokość jest określona w umowie pomiędzy Wnioskodawcą a właścicielem mieszkania, zapłata odbywa się przelewem bankowym) oraz opłaty eksploatacyjne związane z wynajmem stanowią koszt uzyskania przychodu?
W zakresie stawki podatku dla opłat eksploatacyjnych w częsci dotyczacej zużycia wody i odprowadzania ścieków
Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z najmu.
Czy przychodem do opodatkowania stawką 8,5% jest czynsz określony w umowie wraz z wpływającą na rachunek bankowy Wnioskodawcy opłatą eksploatacyjną oraz opłatami za media?
Opodatkowanie opłat eksploatacyjnych za miejsca postojowe w garażu podziemnym.