Interpretacja indywidualna z dnia 17 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.502.2024.1.ASZ
Skutki podatkowe otrzymywania od najemców środków na pokrycie kosztów eksploatacyjnych.
Skutki podatkowe otrzymywania od najemców środków na pokrycie kosztów eksploatacyjnych.
Kwestia zwolnienia lub braku zwolnienia z podatku VAT refaktury mediów w lokalach mieszkalnych w budynkach wspólnoty mieszkaniowej i lokalach użytkowych, opodatkowania opłaty za najem pomieszczeń dodatkowych oraz opodatkowania opłaty eksploatacyjnej kalkulowanej w czynsz za najem.
Możliwość zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków związanych z eksploatacją lokalu mieszkalnego do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Zwolnienie od podatku sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na remont oraz koszty eksploatacyjne.
Czy zryczałtowany podatek w wysokości 8,5% powinna Pani odprowadzać od całości kwoty 2.000 zł, czy tylko od czynszu najmu tj. 1.600 zł?
Jedynie określona w umowie najmu kwota czynszu (odstępnego) stanowi przysporzenie majątkowe Wnioskodawcy, a tym samym generuje przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Natomiast wymienione przez Wnioskodawcę opłaty dodatkowe (media) oraz czynsz dla zarządcy nieruchomości, związane z użytkowaniem lokalu, do ponoszenia których zobowiązany będzie, zgodnie z zawartą umową najmu
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w związku z nabyciem i eksploatacją lokali mieszkalnych wynajmowanych w ramach najmu prywatnego.
Bezpłatne użyczenie spółdzielczego własnościowego mieszkania nie stanowi źródła przychodu Wnioskodawcy, a zatem Wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu. Kwoty opłat licznikowych (prąd, wodę i gaz) nie stanowią dla Wnioskodawcy przychodu. Kwota czynszu - dokonywana przez biorącego w użytkowanie lokal stanowi dla Wnioskodawcy przychód z innych
w zakresie stawki podatku VAT dla opłat: eksploatacyjnych, wnoszonych przez członków spółdzielni, którym przysługują lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, jak i własnościowe prawo do garażu lub lokalu użytkowego w tej spółdzielni, eksploatacyjnych, dotyczących garażu lub lokalu użytkowego, w przypadku gdy prawo do lokalu mieszkalnego przysługuje jednemu z małżonków, a prawo do
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków związanych z eksploatacją lokalu mieszkalnego
Opodatkowanie opłat eksploatacyjnych pobieranych przez Spółdzielnię mieszkaniową za lokal mieszkalny.
Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z najmu.
Czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może być płacony od przychodu z najmu pomniejszonego o wysokość comiesięcznych opłat do spółdzielni mieszkaniowej oraz podatku od nieruchomości?
Interpretacja dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług czynności wykonywanych na rzecz członka Spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz sposobu dokumentowania tych czynności.
Co będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu w powyższej sytuacji, kwota najmu czy cała kwota po dodaniu kwoty czynszu i zwykłych kosztów eksploatacyjnych?
Od jakiej kwoty należy opłacać podatek, od kwoty umówionego czynszu za wynajęcie mieszkania obecnie 830 zł, czy od kwoty umówionego czynszu, czynszu do spółdzielni, opłat za energię elektryczną czyli od całej kwoty przekazywanej rachunek bankowy Wnioskodawcy?
Czy opisane przychody uzyskane z tytułu najmu lokalu niezależnie od tego na jaki okres (tydzień, miesiąc lub ich wielokrotności) oraz na jaki cel lokal jest wynajmowany (mieszkanie dla studentów, apartament wakacyjny dla turystów, miejsce prowadzenia działalności gospodarczej czy mieszkanie dla pracowników firmy) są opodatkowane zgodnie z art. 6 ust. 1b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od
Od jakiej kwoty Wnioskodawczyni jest zobowiązana zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy - czy od wszystkich otrzymanych pieniędzy tj. czynszu za wynajem mieszkania wraz z opłatami dodatkowymi związanymi z eksploatacją przedmiotu najmu (opłata za lokal, koszty energii elektrycznej i gazu), czy tylko od czynszu, czyli przychodu?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpracowania zobowiązań czynszowych i eksploatacyjnych.
Co będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem ryczałtowym?
Co będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu w sytuacji, gdy w umowie będzie zawarta kwota czynszu rozumiana jako wynagrodzenie za oddanie lokalu do używania (opłata za najem) oraz dodatkowe opłaty ponoszone przez najemcę np. czynsz do spółdzielni, opłata za energię) - kwota czynszu, czy cała kwota po dodaniu kwoty czynszu i kosztów utrzymania lokalu?
opodatkowanie usługi wynajmu lokali użytkowych, oraz usług związanych z eksploatacją tych lokali.
Jeżeli zgodnie z zawartą umową najmu najemca jest zobowiązany do ponoszenia wydatków za podatek od nieruchomości na podstawie wystawianych przez Wnioskodawczynię refaktur, czy należności te stanowią przychód podlegający opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym?
Zwolnienie od podatku usług dotyczących sprzedaży usługi wynajmu lokalu (czynsz), usług związanych z eksploatacją lokalu (koszty utrzymania porządku części wspólnych) oraz pozostałych obciążających najemcę kosztów związanych z eksploatacją lokalu (energia elektryczna i cieplna, zużycie wody, odprowadzanie ścieków i wywóz nieczystości)