Czy pracownikowi, któremu nie udało się oddać krwi, należy się czas wolny
Mamy pracownika, który jest honorowym dawcą krwi. Nie jest jednak ozdrowieńcem po przebytym COVID-19. Czy w tej sytuacji należy mu się 1 czy 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu oddania krwi?
Podczas pandemii COVID-19 pracownikowi - honorowemu dawcy krwi przysługują 2 dni zwolnienia od pracy. Za czas takiego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Dodatkowym bonusem za oddawanie krwi i osocza jest możliwość skorzystania przez honorowych dawców krwi z ulgi podatkowej w zeznaniu rocznym PIT.
Wątpliwości budzi to, kiedy przypada drugi dzień nowego zwolnienia od pracy, w sytuacji gdy dzień następny już jest wolny z innego tytułu. Są argumenty za tym, by udzielić go w kolejnym dniu roboczym. Stanowisko resortu zdrowia jest jednak odmienne
Od 26 stycznia 2021 r. obowiązują kolejne zmiany w ustawie o COVID-19. Podmioty uprawnione prowadzące działalność m.in. w zakresie produkcji filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych oraz działalność pochodną mogą do 15 marca 2021 r. wnioskować do ZUS o zwolnienie z opłacania składek ZUS. Ponadto pracownicy będący honorowymi dawcami krwi, także którzy oddali osocze po chorobie COVID-19, otrzymali
Zniżka na przejazdy komunikacją miejską dla osób, które przechorowały COVID-19 i oddały osocze, to błąd w ustawie. Miasta są zaskoczone i czekają na korektę przepisów
Dodatkowe uprawnienia mają zachęcić do oddawania krwi i osocza tzw. ozdrowieńców. Zyskają jednak również ci, którzy nie przeszli COVID-19
Podatnik oddający krew (krew pełną, osocze lub składniki krwi) ma możliwość skorzystania ze specjalnej ulgi podatkowej dla honorowych krwiodawców. Odliczenia darowizny na krwiodawstwo można dokonać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.
Pracownik będzie honorowo oddawał krew. Twierdzi, że pracodawca ma obowiązek zwolnić go w tym celu z całego dnia pracy. Czy ma rację?
Zatrudniamy pracownika, który jest honorowym krwiodawcą. Czy mamy obowiązek zwolnić go od pracy w każdy wybranym przez niego terminie, jeżeli chce oddać krew? Czy za czas takiego zwolnienia mamy mu wypłacić wynagrodzenie? Pracownik otrzymuje pensję w wysokości 1850 zł miesięcznie oraz dodatek stażowy 150 zł.
Jesteśmy jednostką budżetową. W 2016 r. niektórzy nasi pracownicy będący honorowymi dawcami krwi korzystali z dni wolnych z tego tytułu. Czy wynagrodzenie za te dni powinniśmy zaliczyć do podstawy wymiaru nagrody rocznej?
Nasz pracownik zwrócił się z prośbą o zwolnienie go od pracy z powodu wyjazdu do stacji krwiodawstwa w celu oddania krwi. Czy należy mu udzielić zwolnienia? - pyta Czytelnik ze Skierniewic.