Jak ująć w księgach rachunkowych rezygnację z ustalania odroczonego podatku dochodowego
Chociaż wysokość straty podatkowej nie figuruje nigdzie w ewidencji bilansowej, to w związku z tą stratą, możliwą do odliczenia w przyszłości, niektóre jednostki powinny ustalić aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Możliwość aktywowania w księgach rachunkowych straty podatkowej w wysokości wywierającej skutek podatkowy (obecnie 19% kwoty straty) wynika z tego, że ustawa o podatku dochodowym
Rezerwy tworzy się w związku ze zdarzeniami związanymi pośrednio z działalnością operacyjną, z operacjami finansowymi oraz z innym ryzykiem niż ogólne ryzyko prowadzenia działalności operacyjnej. W postaci rezerwy w księgach rachunkowych jednostki muszą być ujęte skutki wykonania obowiązku wynikającego ze zdarzeń przeszłych, istniejącego niezależnie od przyszłych działań jednostki lub jej intencji.
Nasza spółka najprawdopodobniej poniesie w bieżącym roku stratę podatkową. Czy powinna w związku z tym utworzyć aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego? Jak ująć to w księgach rachunkowych i zaprezentować w bilansie?
Sprawozdanie finansowe naszej spółki za 2010 rok podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta. Jesteśmy zatem zobowiązani do kalkulacji odroczonego podatku dochodowego. Czy naliczania i księgowania podatku odroczonego powinniśmy dokonywać na koniec każdego miesiąca, czy też wystarczy jednorazowa operacja na dzień bilansowy? Przewidujemy, że w przyszłości skala działalności ulegnie zmniejszeniu
Zaciągnęliśmy długoterminowy kredyt we frankach szwajcarskich przeznaczony na sfinansowanie produkcji urządzeń. Czy powstałe różnice kursowe wynikające z wyceny bilansowej tego kredytu powodują konieczność ustalenia aktywów lub rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego? Jak to ustalić i jak wykazać je na kontach?
W poprzednim numerze „Brifu” szczegółowo opisaliśmy, kiedy i jak naliczać rezerwę i ustalać aktywa na podatek odroczony. Poniżej kontynuujemy tę problematykę, przedstawiając wpływ odroczonego podatku dochodowego na wynik finansowy firmy.
Wiele jednostek sporządzając sprawozdanie finansowe za 2005 r., będzie musiało po raz pierwszy utworzyć rezerwę oraz ustalić aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Na prośbę Czytelników omawiamy ten temat podając przykłady i wskazówki, które można wykorzystać w praktyce.
Odmienne podejście do momentu powstania przychodu i zarachowania kosztów, wynikające z przepisów ustawy o rachunkowości oraz przepisów ustaw o podatku dochodowym, powoduje, że wynik bilansowy na ogół nie pokrywa się z wynikiem podatkowym.