Jak ująć w księgach rachunkowych korektę stanu zapasów na dzień bilansowy
Koszty zakupu zwiększają cenę nabycia materiałów. Gdy koszty zakupu są nieistotne, materiały i towary mogą być wyceniane w cenie zakupu. Gdy koszty zakupu są nieistotne, można je zaliczyć bezpośrednio w koszty bieżącego okresu.
Cena ewidencyjna to przyjęta przez jednostkę cena do ewidencji składników majątku na dzień ich nabycia lub wytworzenia. Za cenę ewidencyjną przyjmuje się, w zależności od rodzaju składnika majątku nabytego lub wytworzonego: cenę nabycia (zakupu, skupu), koszt wytworzenia, wartość nominalną, cenę sprzedaży netto, cenę sprzedaży brutto, wartość rynkową lub w inny sposób ustaloną wartość godziwą.
Jednostki gospodarcze podczas swojej działalności gospodarczej nabywają materiały, towary i usługi, aby realizować cele, do jakich zostały powołane, tj. prowadzić działalność produkcyjną, usługową lub handlową. Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe nie prowadzą odrębnej ewidencji towarów i materiałów dla celów podatku dochodowego. Do rozliczeń podatkowych wykorzystują oni ewidencję prowadzoną dla
Ustawa o rachunkowości dopuszcza możliwość odpisania w koszty wartości materiałów w momencie ich zakupu. Z przepisów nie wynika jednak, jak często należy dokonywać korekty kosztów o wartość stanu zapasów. Wiadomo tylko, że należy jej dokonać nie później niż na dzień bilansowy. Korekty kosztów o wartość stanu materiałów odpisanych w koszty w momencie zakupu mają też wpływ na wysokość zaliczki na podatek
Jak sposób odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy wpływa na częstotliwość korekty kosztów o wartość stanu materiałów odpisywanych w koszty w momencie zakupu?