Klasyfikacja wydatków na zakup artykułów spożywczych w jednostkach samorządu terytorialnego - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 28 grudnia 2023 r., sygn. WI.54.73.2023
Od zakupionych towarów i usług podatnik odlicza VAT. Jednak nie od wszystkich. Po pierwsze, liczy się cel dokonanych zakupów. Czy każdy zakup możemy uznać za firmowy? Na pewno nie. Ostatni okres epidemii COVID-19 pokazuje, jak trudno wyznaczyć granicę między celem firmowym a osobistym podatnika lub jego pracowników. Po drugie, zakup musi być prawidłowo udokumentowany przez sprzedawcę, który jest podatnikiem
Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców, którzy dokonują darowizn towarów na cele charytatywne. Tego rodzaju działalność nabiera rozpędu zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. W raporcie przedstawiamy, jakie skutki w podatku dochodowym oraz VAT wywołuje dokonanie darowizny towarów na cele charytatywne oraz jej otrzymanie, jak ją dokumentować i ewidencjonować w księgach rachunkowych.
w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty zakupu kawy, herbaty, cukru, mleka, wody, soków owocowych, a także drobnych artykułów spożywczych, tj. herbatników, paluszków oraz delicji ponoszonych przez Spółkę na rzecz współpracowników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą nie stanowią dla Wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów.
Czy czynności, tj. zużycie towarów (produktów spożywczych) w czasie spotkań, przekazywanie nagród (bez względu na ich wartość) oraz wręczanie darowizn rzeczowych, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy Starostwo powinno wystawiać faktury wewnętrzne i odprowadzać podatek VAT od tych czynności?
Czy przedstawicieli handlowych będących pracownikami Spółki, działającymi poza jednostką samorządu terytorialnego właściwego dla siedziby Spółki, należy traktować jako zakłady (oddziały) w rozumieniu art.28 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, których posiadanie zobowiązuje do składania informacji CIT-ST?