Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.219.2024.1.JG
Kwalifikacja wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w Spółce jako przychodu z działalności twórczej.
Kwalifikacja wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w Spółce jako przychodu z działalności twórczej.
Czy przychód uzyskiwany przez Pracowników z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do Utworów (lub ich części) na rzecz Spółki stanowi przychód uzyskiwany przez Pracowników z tytułu działalności twórczej w zakresie programów komputerowych w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o PIT i w związku z powyższym Spółka, działając jako płatnik, przy obliczaniu należnej zaliczki na podatek dochodowy
Podatek dochodowy od osób fizycznych w części dotyczącej kwalifikowania prac do pierwszej i drugiej grupy projektowej jako działalność badawczo-rozwojowa oraz zakwalifikowania czynności w zakresie programów komputerowych jako działalność twórcza w zakresie programów komputerowych.
Wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania czynności podejmowanych przez Zatrudnionych w Spółce w ramach realizowanych Projektów za działalność badawczo-rozwojową.
Na Wnioskodawczyni ciąży obowiązek złożenia zeznania podatkowego na formularzu PIT-36 z uwagi na uzyskanie stypendium z zagranicy, natomiast Wnioskodawczyni nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego z tytułu osiągnięcia tego dochodu.
Czy Wnioskodawca ma prawo jako nauczyciel akademicki do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w stosunku do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego niezależnie od składnika wynagrodzenia, bez konieczności prowadzenia ewidencji utworów ani określenia, jaka część wynagrodzenia jest wypłacana za korzystanie z praw autorskich?
Czy Wnioskodawczyni ma prawo jako nauczyciel akademicki do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w stosunku do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego niezależnie od składnika wynagrodzenia, bez konieczności prowadzenia ewidencji utworów ani określenia, jaka część wynagrodzenia jest wypłacana za korzystanie z praw autorskich?
Czy Wnioskodawca ma prawo jako nauczyciel akademicki do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w stosunku do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego niezależnie od składnika wynagrodzenia, bez konieczności prowadzenia ewidencji utworów ani określenia, jaka część wynagrodzenia jest wypłacana za korzystanie z praw autorskich?
Możliwość zastosowania przez płatnika 50% kosztów uzyskania przychodów.
Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.
Czy wobec przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę, zastosowanie znajdują zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 w zw. z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy zgodnie z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 z późn. zm.) od całości wynagrodzenia otrzymywanego przez nauczyciela akademickiego przysługują koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% obliczone od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
Należy stwierdzić, że Wnioskodawca działając jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych do Honorarium za przeniesienie praw autorskich w związku z pracą twórczą w zakresie programu komputerowego, ma prawo zastosować 50% koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 9a ww. ustawy. Natomiast do pozostałej
Czy w związku z nowelizacją art. 22 ustawy o PIT poprzez dodanie ust. 9b, w którym ograniczono krąg osób uprawnionych do korzystania z preferencyjnych kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% pracodawca jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych jest uprawniony do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu do wynagrodzenia pracowników (Projektantów i Asystentów projektantów) w części przypadającej
Czy Wnioskodawca w zakresie dotyczącym honorarium autorskiego za przeniesienie przez Pracowników (inżynierowie budownictwa) na Pracodawcę praw autorskich majątkowych do stworzonych utworów, może jako płatnik stosować wobec Pracowników 50% koszty uzyskania przychodów?
Obowiązki płatnika związane z wypłatą świadczeń na podstawie umów o pracę nauczyciele akademiccy.
Obowiązki płatnika związane z wypłatą świadczeń na podstawie umów o dzieło 50% koszty uzyskania przychodów.
Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów dla nauczycieli akademickich.
W zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.
Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów od wynagrodzenia uzyskanego z zagranicy.
Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.
Możliwość zastosowania przez płatnika 50% kosztów uzyskania przychodów programiści.
50% koszty uzyskania przychodów (od 1.10.2018 r.) nauczyciel akademicki.
Możliwości stosowania przez płatnika 50% kosztów uzyskania przychodów.