Interpretacja indywidualna z dnia 1 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.402.2024.1.SJ
Prawo do pomniejszenia kosztów finansowania dłużnego o dodatni wynik powstały na rozliczeniu Instrumentu CAP.
Prawo do pomniejszenia kosztów finansowania dłużnego o dodatni wynik powstały na rozliczeniu Instrumentu CAP.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Zakres kwot wydatkowania na cele mieszkaniowe i brak zastosowania kosztów uzyskania przychodu.
Ulga termomodernizacyjna faktura na męża Wnioskodawczyni, raty kredytu.
Skoro sprzedany lokal mieszkalny stanowił majątek odrębny Wnioskodawczyni, a uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości przychód (po podpisaniu ostatecznej umowy sprzedaży) zostanie wydatkowany na cele określone w art. 21 ust. 25, tj. na spłatę kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawczynię oraz Jej męża przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c)
Przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości korzysta ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., w przypadku gdy przychód ten został przeznaczony na nabycie nieruchomości we Francji.
1. Czy do poniesionych kosztów budowy domu Wnioskodawczyni może zaliczyć wydatki udokumentowane tylko aktem notarialnym (np. zakup działki) lub umową z wykonawcą (np. z architektem w sprawie wykonania projektu domu), czy tyko fakturami? Czy nie ma znaczenia, na którego z małżonków jest wystawiona faktura?2. Czy wydatki poniesione na spłatę kredytu (gdy kredyt zaciągnięty jest w walucie obcej), gdzie
1. Które z wydatków poniesionych na budowę domu Wnioskodawczyni może zaliczyć jako wydatki na własne cele mieszkaniowe w pełnej wysokości, a które tylko w 50% z uwagi na współwłasność?2. Czy faktury wystawione tylko na męża Wnioskodawczyni może zaliczyć do swoich wydatków, czy tylko te wystawione na siebie? Jak traktować faktury wystawione na oboje małżonków?3. Czy spłacony kredyt (choćby w części
1) Od kiedy należy liczyć początek źródła przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (mieszkania)? 2) Czy w koszty nabycia nowego mieszkania Wnioskodawca może wliczyć i w jakiej części: - prowizję bankową w wysokości 2.455,38 zł; - opłatę za oszacowanie wartości lokalu w wysokości 150 zł, - wpłatę z tytułu kosztów ubezpieczenia, koszt w wysokości 1.294,66 oraz opłacenie miesięcznych kosztów
Dochód wspólnoty ze sprzedaży strychu- opodatkowanie w podatku dochodowym od osób prawnych.
Czy wpłat dokonywanych przez właścicieli mieszkań na poczet funduszu remontowego zalicza się do przychodów proporcjonalnie do poniesionych wydatków z tego funduszy oraz czy zalicza się do kosztów spłacane raty kapitałowe wraz z odsetkami?
Jakie dokumenty należy posiadać, ażeby można było dokonać odliczenia wydatków na spłatę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową, na remont elewacji budynku mieszkalnego?
Czy w ramach ulgi na ramont i modernizację lokalu mieszkalnego można odliczyć od podatku wydatek poniesiony na zakup podgrzewacza wody typu "Junkers" kupiony w 2005 r. na raty?Czy odliczeniu od podatku podlega kwota wynikająca z faktury czy spłacone raty w 2005 r.?
Czy w ramach ulgi remontowej podatnik będący właścicielem lokalu mieszkalnego może odliczyć od podatku za 2005 rok poniesione przez Wspólnotę Mieszkaniową wydatki na wymianę okien w tym lokalu ?
Zapytanie dotyczy kwestii, czy spłata kredytu dokonywana w ramach wpłat na fundusz remontowy Wspólnoty Mieszkaniowej w latach następnych podlegała będzie odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych i czy może być uwzględniona w całości w rozliczeniu podatkowym za 2005 r.?
Czy podatnik posiadający tytuł prawny do zajmowanego lokalu składając zamówienie na okna, których zakup finansuje kredytem, ma prawo do odliczenia całości wydatku związanego z zakupem okien, czy tylko tej części, która została spłacona miesięcznymi ratami do końca roku podatkowego, w sytuacji gdy pozostałą część odliczy w następnym roku podatkowym?
Czy podlegają odliczeniu od podatku za rok 2005 i lata następne wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej dokonywane w tych latach?
Spółka za własne środki wybudowała kotłownię dla Odbiorcy. W umowie pomiędzy Spółką a Odbiorcą ustalono stawkę za 1 m2 powierzchni grzewczej. Na wysokość tej stawki składają się różne koszty, które określone w umowie. Odbiorca kwestionuje naliczanie VAT od całości faktury za sprzedaż ciepła, twierdząc, że jeden ze składników, tj. spłata kredytu nie powinna być obciążona podatkiem VAT.