Interpretacja indywidualna z dnia 17 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.613.2024.1.KF
Opodatkowanie przychodów uzyskanych po rozwiązaniu stosunku służbowego.
Opodatkowanie przychodów uzyskanych po rozwiązaniu stosunku służbowego.
PROBLEM Pracownik posiada zaległy oraz bieżący urlop wypoczynkowy. Prawdopodobnie umowa z tym pracownikiem zostanie rozwiązana na mocy porozumienia stron ale dopiero z dniem 28 lutego 2023 r. Pracodawca zastanawia się czy w momencie otrzymania pisma od pracownika o rozwiązaniu umowy na mocy porozumienia stron z dniem 28 lutego 2023 r., może zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa
w zakresie ustalenia, czy zapłacona przez Wnioskodawcę kara umowna z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy z Dostawcą na dostarczanie energii elektrycznej stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu, podlegający rozpoznaniu w momencie jego poniesienia
Zwolnienie wywołuje u pracownika stres, zaniżenie samooceny, poczucie zagrożenia. Pracodawca powinien opracować procedury offboardingowe, które łagodzą rozstania z pracownikiem. Ocena okresowa może stanowić uzasadnienie zwolnienia. Dobrze jest również przedstawić pracownikowi jego mocne strony.
Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. świadczenie ulegnie podwyższeniu. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?
Zwolnienie z opodatkowania świadczeń wypłaconych w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, tj. odszkodowania, dodatkowego świadczenia oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
1) Czy ponoszone przez Spółkę w ramach PDO koszty świadczeń pieniężnych stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w ramach rozliczeń z tytułu CIT?2) W jakim momencie Spółka powinna rozpoznać ponoszone w ramach PDO koszty świadczeń pieniężnych jako koszty uzyskania przychodów przy założeniu, że ich wypłata nastąpi odpowiednio w terminie określonym w Porozumieniu lub później?
Czy odszkodowanie wypłacone na rzecz pracownika przez pracodawcę na podstawie ugody sądowej z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę jest zwolnione od podatku od osób fizycznych?
W którym momencie Spółka powinna rozpoznać koszty uzyskania przychodów, w przypadku, gdy termin wypłaty lub postawienia do dyspozycji wynagrodzenia oraz innych świadczeń na rzecz pracowników nie wynika z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony lub gdy Spółka dokona wypłaty należności po terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego
W okolicznościach faktycznych podanych przez Wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji, może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 5 i pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych strat powstałych w wyniku likwidacji niezamortyzowanej wartości inwestycji w obcych środkach trwałych poprzez ich wykreślenie z ewidencji środków trwałych
Sposób ustalenia wartości początkowej środka trwałego przyjmowanego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych na skutek przedterminowego rozwiązania podatkowej umowy leasingu finansowego.
Czy środki otrzymane przez Spółkę od Zarządcy Rozliczeń na pokrycie kosztów gazu ziemnego (oraz rozliczenia z tego tytułu, tj. kwoty dodatniej korekty rocznej) będą stanowiły przychód podlegający opodatkowaniu CIT z chwilą otrzymania (tj. na zasadzie kasowej)? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Czy wydatki na nabycie gazu ziemnego powinny być - jako koszty bezpośrednie - zaliczone do kosztów podatkowych z chwilą osiągnięcia odpowiadającego im przychodu? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
Jaki jest katalog aktywów, do których należy przypisać środki otrzymane na pokrycie kosztów osieroconych? Czy obejmuje on także środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne inne niż rzeczowe środki trwałe brane pod uwagę przy obliczaniu wysokości kosztów osieroconych zgodnie z art. 27 ustawy o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych
150587 Czy zatrzymana przez Stronę po rozwiązaniu umowy z kontrahentem zaliczka, otrzymana na poczet eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?
Czy są kosztem uzyskania przychodu wydatki za usługi świadczone przez odbiorcę towarów-sieć handlową zgodnie z umowami współpracy (1/ odbiorca zobowiązuje się do sprzedaży towarów Spółki za pośrednictwem katalogu i przez sklep internetowy, 2/ sprzedaż towarów Spółki jako towaru promocyjnego, 3/ umowy z supermarketem, zgodnie z którymi towar jest zamieszczany w gazetce, wystawiany do akcji promocyjnej
Czy wypłacone przez pracodawcę kwoty z tyt. odszkodowania za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wraz z odsetkami, które zasądzone zostały wyrokiem Sądu Pracy, korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w myśl art. 21 ust. 1 pkt. 3 i pkt. 95 ustawy o p.d.o.f.
Czy nie w pełni umorzona wartość inwestycji w obcym środku trwałym, polegająca na adaptacji pomieszczeń do potrzeb spółki w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy na wynajem tych pomieszczeń stanowi koszt uzyskania przychodu?