Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.312.2023.1.KKA
Możliwość rozliczenia „straty” poniesionej w związku z przymusowym umorzeniem akcji banku.
Możliwość rozliczenia „straty” poniesionej w związku z przymusowym umorzeniem akcji banku.
W zakresie określenia momentu rozpoznania przychodu w związku z otrzymaniem świadectw użytkowych przez spółkę komandytową w której Wnioskodawca jest wspólnikiem.
W zakresie określenia momentu rozpoznania przychodu w związku z otrzymaniem świadectw użytkowych przez spółkę komandytową w której Wnioskodawca jest wspólnikiem.
Ustalenie, czy wypłacane przez Spółkę wynagrodzenie za dobrowolne umorzenie akcji będzie stanowiło dochód z tytułu ukrytych zysków lub dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Strata poniesiona w związku z przymusowym umorzeniem akcji nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów (w tym do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
obliczenia daniny solidarnościowej
Powstanie przychodu z umorzenia akcji, czy przychód ten powinien być zaliczony do podstawy obliczenia daniny solidarnościowej.
Skutki podatkowe umorzenia akcji spółki oraz podstawa obliczenia daniny solidarnościowej.
Koszty uzyskania przychodów z tytułu umorzenia akcji nabytych w drodze dziedziczenia lub darowizny.
Moment rozpoznania przychodu w związku z otrzymaniem świadectw użytkowych przez spółkę komandytowa w której Wnioskodawca jest wspólnikiem.
Moment rozpoznania przychodu w związku z otrzymaniem świadectw użytkowych przez spółkę komandytowa w której Wnioskodawca jest wspólnikiem.
Moment rozpoznania przychodu w związku z otrzymaniem świadectw użytkowych przez spółkę komandytowa w której Wnioskodawca jest wspólnikiem
Czy do nabycia przez Wnioskodawcę od Spółki własnych akcji w celu ich umorzenia, bez wypłaty wynagrodzenia, powinna zostać sporządzona dokumentacja podatkowa, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy do zbycia przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki akcji posiadanych w jej kapitale zakładowym w celu ich umorzenia, bez otrzymania wynagrodzenia, powinna zostać sporządzona dokumentacja podatkowa, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
W przedmiotowej sprawie należy uznać, iż Wnioskodawca nie spełni, określonego w art. 22 ust. 4a updop, warunku odnoszącego się do okresu (2-letniego) nieprzerwanego posiadania udziałów w spółce wypłacającej dochód z tytułu umorzenia udziałów. Tym samym Wnioskodawca w odniesieniu do tego dochodu - nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 22 ust. 4 updop.
w zakresie ustalenia, czy do umorzenia akcji podmiotu powiązanego będą miały zastosowanie przepisy art. 9a oraz art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz obowiązków ewidencyjnych w tym zakresie
Czy w okolicznościach wskazanego powyżej zdarzenia przyszłego, tj. w przypadku odkupienia od Wnioskodawcy przez zagraniczną spółkę kapitałową udziałów własnych w celu ich umorzenia (stanowiących składnik majątku otrzymanego w ramach likwidacji spółki jawnej) dochodem do opodatkowania po stronie Wnioskodawcy będzie przychód ze sprzedaży pomniejszony o koszty nabycia ww. udziałów odpowiadające wartości
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego w wyniku dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia oraz zastosowania przepisów dotyczących cen transferowych w związku z dobrowolnym umorzeniem udziałów bez wynagrodzenia.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu umorzenia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego w wyniku umorzenia udziałów bez wynagrodzenia oraz zastosowania przepisów dotyczących cen transferowych w związku z tym umorzeniem. oraz w zakresie obowiązków płatnika z tytułu umorzenia udziałów bez wynagrodzenia.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego w wyniku dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia, oraz zastosowania przepisów dotyczących cen transferowych w związku z dobrowolnym umorzeniem udziałów bez wynagrodzenia.
Jak należy ustalić koszty uzyskania przychodu po stronie Wnioskodawcy w przypadku umorzenia przez niego części akcji w SKA w formie umorzenia dobrowolnego (zbycie akcji SKA na rzecz spółki w celu umorzenia) bądź innej formy odpłatnego zbycia akcji?
dochód z tytułu umorzenia udziałów w Spółce kapitałowej będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania CIT na podstawie art. 22 ust. 4-4b ustawy o CIT
Czy dochód z tytułu umorzenia udziałów w Spółce kapitałowej będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania CIT na podstawie art. 22 ust. 4-4b ustawy o CIT