Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.258.2022.1.MST
Strata poniesiona w związku z przymusowym umorzeniem akcji nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów (w tym do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia „straty” poniesionej w związku z przymusowym umorzeniem akcji banku. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan aktywnym inwestorem giełdowym od wielu lat – nie graczem. W dniu 31 grudnia 2020 r. był Pan posiadaczem (...) sztuk akcji spółki X S.A. We wskazanym dniu akcje te były wyceniane po (...) PLN za walor. Pana aktywa w tym papierze miały wartość 14.292 PLN. Również w dniu 31 grudnia 2020 r. decyzją Ministra Finansów RP ww. akcje zostały umorzone. Ta decyzja spowodowała Pana stratę finansową w wysokości 14.292 PLN. Nie otrzymał Pan żadnej możliwości uzyskania rekompensaty, nie było mowy o objęciu kilku akcji podmiotu, który wchłonął X S.A. Nic. Tak po prostu „zabrano” Panu 14.292 PLN.
W dalszym ciągu jest Pan inwestorem giełdowym i w związku z tym ma Pan obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT od dochodów kapitałowych. W związku z poniesioną stratą nie z własnej winy, a z powodu decyzji Ministra Finansów chciałby Pan móc odliczyć od podatku od dochodów kapitałowych kwotę tej straty, czyli 14.292 PLN.