Przewodnik po zmianach w podatkach i rachunkowości 2023
Obrót węglem na cele opałowe zasadniczo jest zwolniony z akcyzy. Wymaga to jednak od sprzedawcy odpowiedniej dokumentacji. W 2022 r. wprowadzono kolejne zmiany w systemie opodatkowania tych wyrobów. Od 1 lutego 2022 r. objęto obowiązkiem monitorowania z użyciem systemu ECMS PL sprzedaż wyrobów węglowych zwolnionych z akcyzy przez tzw. duże pośredniczące podmioty węglowe. Sporządzanie dokumentów e-DD
Wykazanie w deklaracji ubytków wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 ustawy objętych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie
zwolnienie od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na przeznaczenie wystawianie dokumentu dostawy
straty, które powstają w browarze Wnioskodawcy na poszczególnych etapach produkcji piwa w systemie przedpłat akcyzy poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, nie mieszczą się w definicji ubytków wyrobów akcyzowych zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 20 lit. a) ustawy i w związku z tym, w stosunku do tych strat piwa, nie mogą być ustalane dopuszczalne normy ubytków wyrobów akcyzowych.
Prowadzę skład budowlany. W tym roku zamierzam poszerzyć działalność o sprzedaż węgla. Będę sprzedawał węgiel głównie dla gospodarstw domowych. Od dostawców otrzymałem informację, że muszę się zarejestrować jako pośredniczący podmiot węglowy. Czy to prawda? Jakie dokumenty/ewidencje muszę prowadzić i zgłaszać do UC? Czy jeśli nie sprzedam w danym miesiącu żadnych wyrobów opodatkowanych akcyzą, to nie
Czy w przedstawionej sytuacji powstanie różnic ilościowych, w tym zarówno strat jak i nadwyżek, podczas przemieszczenia wyrobów węglowych związanego z realizacją dostawy wewnatrzwspólnotowej lub eksportem tych wyrobów stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem akcyzowym po stronie Wnioskodawcy, w konsekwencji czego Wnioskodawca jest zobowiązany do odprowadzenia akcyzy od tych różnic?
Kwartalne rozliczenie wyrobów węglowych
sukcesja praw i obowiązków - związanych z podatkiem akcyzowym - w związku z przejęciem przedsiębiorstwa
Czy Spółka, podpisując dokument dostawy z wskazaną w nim datą oraz miejscem odbioru wynikających z umówionych warunków Incoterms, w prawidłowy sposób będzie potwierdzać odbiór wyrobów węglowych?
Czy Spółka w prawidłowy sposób potwierdzała odbiór wyrobów węglowych?
sposób wystawiania dokumentu dostawy węgla; ubytki;
sposób wystawiania dokumentu dostawy przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym węgla; korygowanie błędnie sporządzonego wykazu dokumentów dostawy;prowadzenie ewidencji przez pośredniczący podmiot węglowy;ubytki gdy węgiel jest w paczkach;umieszczanie na FV adnotacji, iż sprzedaż węgla podlega zwolnieniu;opodatkowanie rozdawania węgla podczas akcji promocyjnych
w zakresie dokumentowania dostawy wyrobów węglowych
Wnioskodawcy za podmiot zobowiązany do zapłaty akcyzy od ubytków wyrobów węglowych w sytuacji dostawy wyrobów węglowych zwolnionych od akcyzy
w zakresie dostawy wyrobów węglowych z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy
W zakresie opodatkowania ubytków wyrobów węglowych w przypadku rozpoczęcia przez podatnika działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych, do czasu ustalenia przez właściwego naczelnika urzędu celnego norm dopuszczalnych ubytków.
1. Czy w świetle obowiązujących przepisów Wnioskodawca jest zobowiązany prowadzić: Księgę kontroli obrotu alkoholem etylowym i jego skażenia zał. 1, oraz ewidencję wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie zał. 2? 2. Czy Wnioskodawca powinien dokonać zgłoszenia we właściwym Urzędzie Celnym zgodnie z Dz. U. Nr 222 z dnia 28 grudnia 2009 r. § 4 ust. 1, ust. 2 pkt 1-6, ust.
Przepisy prawa podatkowego dotyczące podatku akcyzowego w zakresie skażania alkoholu etylowego oraz norm zużycia i norm ubytków alkoholu etylowego .
Czy powstałe w toku przeprowadzonej inwentaryzacji niezawinione niedobory lub nadwyżki inwentaryzacyjne można zaliczyć do kosztów lub przychodów strefowych?
Czy ze względu na fakt, że w Spółce nie powstają ubytki wyrobów akcyzowych w rozumieniu ustawy akcyzowej, to w wyżej opisanym stanie faktycznym do kalkulacji dochodu osiąganego przez Spółkę na terytorium Polski nie będzie miał zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 47 ustawy o CIT?
zasady rozliczania ubytków paliw ciekłych
ubytki podczas wyładunku piwa transportowanego cysternami samochodowymi