Czy osoba duchowna ma prawo do świadczeń chorobowych z tytułu wypadku przy pracy
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie ma obowiązku opłacania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych, bo płaci je z wykonywanej równoległe pracy na etacie. Czy jeśli zdecyduje się na dobrowolne ubezpieczenie z tego tytułu będzie mógł wydatki na nie zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?
W 2020 r. zmieni się kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego oraz wynikająca z niej wysokość tzw. 30-krotności. Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nadal będzie podlegać ograniczeniu do tego limitu. Kwota prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego ma także wpływ na inne ważne wskaźniki ZUS.
W numerze 37 i 45 „Prawa Przedsiębiorcy” przedstawiliśmy istotę procesu zawieszania i zmniejszania świadczeń emerytalno-rentowych, obowiązki zarobkujących świadczeniobiorców oraz przychody wpływające na zawieszenie i zmniejszenie rent lub emerytur. W tym numerze powiemy, jak uzyskany przychód wpłynie na wysokość należnych świadczeń.
4 sierpnia 2002 r. weszła w życie ustawa z 23 maja 2002 r. o zmianie ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół. Wprowadzone zmiany dotyczą zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne absolwentów szkół, którzy podejmują prowadzenie działalności gospodarczej.
Ubezpieczyć się dobrowolnie, czy rozpocząć działalność gospodarczą? - to najczęściej zadawane pytanie przez pracowników, z którymi rozwiązano stosunek pracy. Z takim pytaniem zwróciła się do naszej redakcji Czytelniczka, która przedstawiła swoją sytuację.