Interpretacja indywidualna z dnia 5 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.510.2024.2.MST
Skutki podatkowe wypłaty kapitału z Indywidualnego Planu Emerytalnego.
Skutki podatkowe wypłaty kapitału z Indywidualnego Planu Emerytalnego.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i odrębnej własności lokalu użytkowego ( boksu garażowego) – nabytych wraz ze środkami pieniężnymi w drodze spadku, po dziale spadku ze spłatami, na rzecz pozostałych spadkobierców, zaliczonymi do kosztów uzyskania przychodu w części proporcjonalnie przypadającej na te nieruchomości.
Kontynuujemy cykl poradników, w których podpowiadamy, jakie działania można podjąć w sytuacji spowolnienia gospodarczego. W poprzednim numerze opisywaliśmy, jak sprawdzić kondycję firmy i zwiększyć jej szanse na przetrwanie w kryzysie. Dziś, w drugim odcinku, radzimy, jakimi metodami poprawić płynność finansową. Wskazujemy m.in., kiedy dozwolona jest optymalizacja podatkowa, jak obniżyć rachunki za
Cele mieszkaniowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 a spłata kredytu na zbyty lokal mieszkaniowy, oraz zakup, wykończenie, urządzenie lokalu mieszkaniowego, zakup garażu
W zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego dotyczącego wydatków na nabycie domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, oraz wydatków na nabycie prawa do udziału w działce drogowej
Wpłata środków pieniężnych przez syna na konto Wnioskodawczyni (czynność techniczna).
1. Czy przedstawiony w opisie stanu faktycznego sposób obliczania dochodu oszczędzającego dla celów poboru podatku przez płatnika w przypadku zwrotów częściowych jest prawidłowy?2. Czy przedstawiony w opisie stanu faktycznego sposób obliczania dochodu oszczędzającego dla celów poboru podatku przez płatnika w przypadku zwrotu całościowego jest prawidłowy?
Opodatkowanie przychodów z tytułu całkowitego lub częściowego zwrotu środków zgromadzonych na IKE w formie zryczałtowanej powoduje, że nie istnieje możliwość pomniejszenia dochodów z całkowitych zwrotów lub częściowych zwrotów takich środków poprzedzonych częściowymi zwrotami, o straty z wcześniejszych częściowych zwrotów środków zgromadzonych na IKE.
Czy Wnioskodawczyni powinna składać roczne rozliczenie podatkowe w Polsce za lata 2009-2010?
Skutki podatkowe związane z wprowadzeniem Programu oszczędnościowego dla pracowników spółki oraz wynikających z tego tytułu obowiązkach płatnika.
Reasumując, odpisy dokonywane przez Wnioskodawcę z tytułu zawartej umowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematycznym gromadzeniu oszczędności, począwszy od grudnia 2006 r. są nienależne. Wnioskodawca powinien zwrócić odliczone z tego tytułu kwoty wraz z należnymi odsetkami, naliczonymi od dnia zwrotu nadpłaty.Jednocześnie należy zauważyć, iż organ podatkowy nie był zobowiązany do przesłania
Utrata prawa, w poprzednich latach podatkowych, do odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej w przypadku dokonania darowizny sfinansowanego w ten sposób domu jednorodzinnego.
Wydatkowanie środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, które były uprzednio przedmiotem odliczenia od podatku w zeznaniu podatkowym za 2001 rok, w sytuacji likwidacji rachunku bankowego.
1. Czy przekazanie uprawnień z rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej na rzecz syna rodzi obowiązek zwrotu dokonanych z tego tytułu odliczeń? 2. Jaki obowiązek podatkowy powstaje po mojej stronie w związku z zaistniałą sytuacją faktyczną?
Czy przysługuje odliczenie w ramach ulgi budowlanej: a) z tytułu systematycznych wpłat na książeczkę mieszkaniową założoną w 1982r.,b) z tytułu zakupu w 2004r. działki budowlanej pod budowę budynku mieszkalnego, c) z tytułu wydatku na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup działki budowlanej w 2004r.
Czy powinniśmy zwrócić odliczone od podatku kwoty w wysokości 30% zgromadzonych oszczędności na rachunku w kasie mieszkaniowej w przypadku:1. dokonania przeniesienia zgromadzonego wkładu na rachunku na rzecz dziecka lub,2. zakupu za zgromadzone w kasie mieszkaniowej oszczędności, dwóch mieszkań, a następnie przekazania tych mieszkań w formie darowizny dzieciom ?
Czy środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym przez oboje małżonków mogą byc przeznaczone na zakup mieszkania przez tylko jednego z małżonków i czy istnieje możliwość darowania zakupionego mieszkania córce?
Wprowadzenie opodatkowania przychodów z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika spowodowało, iż wiele osób prowadzących działalność gospodarczą rozważa, czy nie lokować oszczędności na rachunkach związanych z tą działalnością.
Ostatnia nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z 21 listopada 2001 r.) została przeprowadzona w tempie, do jakiego zdążyliśmy się już chyba przyzwyczaić. Obrońcy ustawodawcy z pewnością będą się powoływać na różnego rodzaju przyczyny: takie jak np. presja terminów uchwalania budżetu, konieczność łatania dziur czy zachowania odpowiedniego vacatio legis. Fakty są jednak niezaprzeczalne