Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.614.2024.2.AA
Obowiązku zapłaty daniny solidarnościowej.
Obowiązku zapłaty daniny solidarnościowej.
Możliwość uwzględnienia strat z lat ubiegłych na potrzeby ustalenia powstania obowiązku zapłaty daniny solidarnościowej.
Kwalifikacja przychodu z tytułu obrót akcjami, instrumentami pochodnymi oraz opcjami walutowymi podmiotów notowanych na giełdach papierów wartościowych (polskich i zagranicznych) do pozarolniczej działalności gospodarczej.
Uzyskanie dochodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz dochodów z udziału w funduszach kapitałowych opodatkowanych w Szwecji podlega wyłączeniu z opodatkowania ich w Polsce i dochody te nie są uwzględniane w podstawie wymiaru daniny solidarnościowej.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia akcji oraz certyfikatów inwestycyjnych przez rezydenta podatkowego Arabii Saudyjskiej.
Sposób ustalania wysokości podstawy obliczenia daniny solidarnościowej.
Opodatkowanie zbycia akcji pracowniczych.
w zakresie określenia źródła przychodów z tytułu obrotu papierami wartościowymi i instrumentami finansowymi oraz realizacji praw z nich wynikających
W sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej będzie obrót walutami Wnioskodawca będzie dokonywał tych transakcji, w ramach działalności gospodarczej, o której mowa art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to uzyskany przychód (dochód) z tego tytułu jak również poniesione koszty uzyskania przychodów należy rozliczyć według zasad właściwych dla źródła przychodów, jakim jest
Czy koszty, związane z prowadzeniem rachunku inwestycyjnego oraz z prowizjami za zakup i sprzedaż papierów wartościowych jak również związane z samym zakupem akcji Wnioskodawca powinien ujmować w księgach prowadzonej działalności gospodarczej po stronie kosztów, związanych z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, zaś przychody ze zbycia akcji po stronie przychodów z tejże pozarolniczej
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Czy przychody Podatnika z odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji oraz udziałów oraz koszty uzyskania tych przychodów są i będą dla podatnika przychodami i kosztami zaliczanymi do źródła przychodów podatnika - pozarolnicza działalność gospodarcza?
Osiągnięty przez Wnioskodawcę przychód (dochód) z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych (m.in. akcji i obligacji), podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem przychody (dochody) te nie mogą być zaliczone do przychodów (dochodów) z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Co stanowi obrót VAT w przypadku świadczenia usług pośrednictwa finansowego w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych?
Czy przychód uzyskany w 2007 r. ze sprzedaży akcji zakupionych na giełdzie w 2000 r. jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym?
Czy dyskonto od obligacji (różnica między ich wartością nominalną a ceną emisyjną, po jakiej obligatariusze zakupili obligacje) jest kosztem uzyskania przychodów w dacie wcześniejszego wykupu obligacji przez Spółkę w celu ich umorzenia?
Czy dochód z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz z odpłatnego zbycia papierów wartościowych powinien być wykazany w zeznaniu rocznym?
Czy udokumentowaniem transakcji może być ich wydruk ze względu na fakt, iż zagraniczni brokerzy nie wystawiają odpowiednich informacji PITCzy przeliczenie na złotówki powinno następować w momencie przystąpienia do transakcji i jej zamknięcia (pod warunkiem jej zamknięcia w roku 2004) z wykorzystaniem kursu średniego NBP z momentu odpowiednio zawarcia transakcji i jej zamknięcia, czy też transakcje
Czy dla potrzeb naliczenia zryczałowanego podatku dochodowego od przychodów osób prawnych z tytułu dyskonta po wykupieniu papierów wartościowych przez emitenta, Płanik prawidłowo zastosował metodę FIFO w sytuacji, gdy nie jest możliwa identyfikacja daty nabycia przez podatnika wykupywanych papierów wartościowych (obligacji)?
Czy Spółka-płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego prawidłowo zastosowała w odniesieniu do osób prawnych metodę średniej ważonej w celu określenia przychodu z dyskonta po wykupieniu papierów wartościowych przez emitenta w sytuacji, gdy nie jest możliwa identyfikacja nabytych w tym samym dniu, lecz po innych cenach wykupywanych papierów wartościowych (obligacji)?
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego oraz przedłożonych dokumentów wynika, że w dniu 07.07.1997r. nabył Pan w Oddziale Centralnego Domu Maklerskiego ... S.A. akcje ... S.A., które następnie zbył w dniu 21.04.2004r. w ww. Domu Maklerskim.Z Centralnego Domu Maklerskiego otrzymał Pan informację PIT-8C, w której w części F poz. 55 została wyszczególniona wartość sprzedanych akcji.Pana pytanie
W dniu 25.04.1991r. na podstawie aktu notarialnego (...) została zawiązania spółka akcyjna (...), na podstawie statutu podatnik objał 30 szt. akcji. W dniu 27.02.2004r. dokonał odpłatnego zbycia w/w akcji.Czy uzyskany dochód jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?