Międzynarodowe Standardy Rachunkowości
Obowiązkiem pracodawcy jest m.in. prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Przez prawidłowość wypłaty wynagrodzenia należy rozumieć nie tylko formę wypłaty, ale również sposób jego ustalania i wysokość. Zobowiązanie to dotyczy także innych świadczeń przysługujących pracownikowi.
Spółka z o.o. ponosi wydatki na organizację Dnia Dziecka dla rodzin naszych pracowników. Rozważamy także finansowy udział w akcji społecznej związanej z organizacją Dnia Dziecka. Czy wydatki te możemy zaliczyć do kosztów?
Od 1 stycznia 2013 r. wynagrodzenie minimalne wyniesie 1600 zł brutto. Będzie ono zatem wyższe w stosunku do 2012 r. o 100 zł brutto. W związku z tym pracodawcy powinni pamiętać o wprowadzeniu odpowiednich zmian w przepisach wewnątrzzakładowych (regulaminie wynagradzania lub pracy) oraz umowach o pracę, w których minimalne wynagrodzenie zostało określone kwotowo. Ponadto pracodawcy powinni pamiętać
Kosztami działalności firmy są m.in. składki odprowadzane przez pracodawcę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W razie niewypłacalności pracodawcy pracownicy otrzymają z Funduszu część należnych im świadczeń, bo pomoc ta, z założenia, ma charakter wyłącznie socjalny.
Nadanie świadczeniu nazwy: "wczasy pod gruszą" czy "świadczenie urlopowe" nie przesądza o tym, jak traktować takie świadczenie rozliczając składki i podatek. Ponadto nie wszystkie dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników w kontekście obciążeń składkowo-podatkowych należy rozpatrywać tak samo. Obowiązek opłacenia składek i podatku od dofinansowania do wypoczynku zależy bowiem od rodzaju takiej wypłaty
Jesteśmy pracodawcą prywatnym. Na podstawie regulaminu wynagradzania wypłacamy pracownikom czasowo przeniesionym określone świadczenia. Czy jeśli w regulaminie uchylimy postanowienia przyznające pracownikom te świadczenia, podstawą do ich wypłaty będzie zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie świadczeń dla pracowników czasowo przeniesionych?
Świadczenia na rzecz pracowników budzą wątpliwości w różnych aspektach podatkowych. Jednym z nich jest ustalenie przychodu z tytułu świadczeń nieodpłatnych pracodawcy na rzecz pracownika. W których przypadkach powstaje przychód z tego tytułu? Jak ustalić jego wartość? To tylko niektóre z pojawiających się pytań. Równie ważne jest zaliczenie kosztów pracowniczych do kosztów pracodawcy. Przyjmuje się
Zmarła moja zamężna pracownica osierocając dwoje dzieci w wieku 12 i 26 lat. Wiadomo mi także, że płaciła alimenty swojej matce. Do wypłacenia pozostały mi pobory za przepracowaną część miesiąca, ekwiwalent za urlop, pranie odzieży. Komu powinienem wypłacić powyższe należności?
Pracodawcy zobowiązani do stosowania przepisów dotyczących zamówień publicznych muszą wydatkować środki na świadczenia socjalne swoich pracowników nie tylko zgodnie z przepisami podatkowymi, ale także dotyczącymi zamówień publicznych. Obowiązek ten rodzi w praktyce wiele problemów.