Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.601.2024.3.MJ
Zwolnienie przedmiotowe - nabycie gruntu oraz budowa domku letniskowego.
Zwolnienie przedmiotowe - nabycie gruntu oraz budowa domku letniskowego.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe.
Skutki podatkowe zbycia udziału w nieruchomości otrzymanego w darowiźnie (cele mieszkaniowe).
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania, że sprzedaż działek jest opodatkowana i nie korzysta ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy.
Cele mieszkaniowe - późniejsze dopisanie do umowy kredytu hipotecznego.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - wydatki w postaci dokonanych wpłat (zadatku) na poczet umowy przedwstępnej na zakup mieszkania (udziału).
Możliwość skorzystania z ulgi na cele mieszkaniowe
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w związku z zamianą nieruchomości.
Podatek od towarów i usług w zakresie nieuznania Wnioskodawców za podatników oraz braku podlegania opodatkowaniu sprzedaży Nieruchomości.
Możliwość uwzględnienia wydatków na budowę domu, poniesionych przed rozszerzeniem wspólności majątkowej małżeńskiej w ramach ulgi wskazanej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Transakcja sprzedaży działek nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Możliwość zastosowania ulgi mieszkaniowej w związku ze sprzedażą mieszkania otrzymanego w darowiźnie od rodziców (które weszło do majątku wspólnego małżonków) oraz możliwość zaliczenia do wydatków na własne cele mieszkaniowe kosztów usługi pośrednictwa obrotu nieruchomością (związane ze sprzedażą).
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem na własne cele mieszkaniowe przychodu z odpłatnego zbycia garażu na spłatę byłej żony z tytułu podziału majątku wspólnego dokonaną w zamian za udział w domu mieszkalnym.
Możliwości zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 updof w sytuacji, gdy środki ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład majątku odrębnego wnioskodawczyni zostały wydatkowane na remont budynku wchodzącego w skład majątku odrębnego małżonka i w terminie trzyletnim budynek ten nie wszedł do majątku wspólnego małżonków.
Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy zamiany nieruchomości i możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego – cele mieszkaniowe.
Dotyczy skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego i przeznaczenia środków ze sprzedaży tego lokalu na spłatę kredytu w przypadku późniejszego przystąpienia do kredytu hipotecznego.
Opodatkowanie dochodów ze zbycia części nieruchomości, w stosunku do której upłynął okres 5 lat liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie przez Wnioskodawców – darowizna nieruchomości do majątku wspólnego.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży wynajętego na jakiś czas lokalu mieszkalnego, w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe (spłata kredytu wraz z odsetkami).
Skutków podatkowych odpłatnego zbycia mieszkania.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w odniesieniu do wydatków poniesionych na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego
Ustalenie czy przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży działki na spłatę byłego małżonka oraz spłatę kredytu na spłatę byłego małżonka w związku z podziałem majątku wspólnego i przyznaniem na wyłączną własność lokalu mieszkalnego będzie wydatkiem na własne cele mieszkaniowe, a tym samym czy będzie uprawniać do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust.
Sprzedaż działki nastąpi w trybie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy i będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, która nie będzie korzystała ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy, lecz będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, tj. wystąpi obowiązek naliczenia należnego podatku VAT. Wnioskodawca powinien udokumentować fakturą VAT cały
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości oraz udokumentowania fakturą VAT tej transakcji.