Ministerstwo Finansów odpowiada na pytania DGP. Sprawdź stanowiska resortu w aktualnych sprawach
Jeżeli istotnie nabycie wierzytelności przez Wnioskodawcę od SAUK stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej, to czynność ta będzie wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Przyjmując więc, że w świetle prawa luksemburskiego udzielona pożyczka będzie zwolniona z zapłaty podatku od wartości to powyższa czynność będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od wartości dodanej dot. usług nabywanych na terenie Unii Europejskiej.
Czy potrącony w Chinach podatek VAT oraz dodatkowe podatki od VAT mogą stanowić koszt uzyskania przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
w zakresie:- możliwości zaliczenia podatku od wartości dodanej do kosztów uzyskania przychodów ujętego na fakturach zakupowych towarów i usług dotyczących funkcjonowania biura,- możliwości zaliczenia podatku od wartości dodanej do wartości początkowej środka trwałego
Czy dokumentując usługę wykonania strony internetowej na rzecz odbiorcy z kraju Unii Europejskiej będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej na fakturze winno się zastosować stawkę 0%?
Podatnik świadczy usługi pośrednictwa polegające na wyszukiwaniu klientów dla niemieckiego kontrahenta, który posiada numer identyfikacyjny nadany w Niemczech. Zdaniem pytającego czynności te winny podlegać opodatkowaniu w Niemczech na mocy par. 4 ust. 1 i 2 Rozporządzenia MIn. Fin. z 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. nr97, poz. 970)