Interpretacja indywidualna z dnia 21.03.2013, sygn. IPPP3/443-1261/12-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1261/12-2/JK
podstawa opodatkowania w imporcie towarów (cło antydumpingowe)
podstawa opodatkowania w imporcie towarów (cło antydumpingowe)
Czy kwota zabezpieczenia podatku VAT na podstawie decyzji organu celnego, stanowiąca różnicę pomiędzy podatkiem VAT obliczonym przy uwzględnieniu i bez uwzględnienia tymczasowego cła antydumpingowego, może zostać odliczona od podatku należnego?
pPodatek od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku 0% dla eksportu towarów.
Uznanie posiadanych dokumentów (również w kontekście ich konkretnych zapisów) za wystarczające do zastosowania 0% stawki podatku w eksporcie pośrednim.
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT w sytuacji gdy nie doszło do importu towarów.
stanowisko Wnioskodawcy, iż dla właściwego udokumentowania dokonanego przez Spółkę eksportu pośredniego wystarczające jest posiadanie komunikatu IE-599 (w wersji XML) przesłanego przez eksportera bezpośredniego należało uznać za nieprawidłowe.
Eksport towarów, dokumenty do stawki 0%.
Eksport towarów, dokumenty do stawki 0%.
Uznanie sprzedaży towarów za eksport pośredni.
Wnioskodawca dokonuje transakcji wywozu towarów z Polski na rzecz podmiotu z Rosji przez terytorium Litwy, na którym rozpoczyna i kończy celną procedurę wywozu.
Czy w związku z opisanym stanem faktycznym mamy do czynienia z eksportem bezpośrednim w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 8 ppkt a) ustawy o VAT czy też z eksportem pośrednim w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 8 ppkt b) ustawy o VAT?
Czy zakup od koreańskiego kontrahenta maszyny, która została dostarczona do Polski z terytorium Holandii od spółki prawa holenderskiego, będzie traktowany jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?
Czy powyżej opisana transakcja jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, czy też należy ją potraktować jako zakup towarów z importu (na podstawie dokumentu SAD) spoza kraju członkowskiego UE?
Czy w przypadku zaginięcia karty 3 dokumentu SAD można dokonać korekty podatku należnego i zastosować 0% stawkę podatku w związku z eksportem, w oparciu o potwierdzoną za zgodność z oryginałem kserokopię karty 3 SAD z oryginalną pieczęcią urzędu celnego potwierdzającą wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty?
Czy Spółka może dokonać odliczenia podatku naliczonego z dokumentu SAD mimo, że nie rozliczyła się bezpośrednio z agencją celną? Czy w sytuacji gdy agencja celna w imieniu i na rzecz Spółki dokonała zapłaty VAT, cła i innych opłat a następnie kontrahent dokonał rozliczenia z agencją celną, doszło do wygaśnięcia ciążącego na Spółce zobowiązania podatkowego z tytułu VAT i cła?
W jakim okresie rozliczeniowym powstanie obowiązek podatkowy w VAT w przypadku, gdy z umów/porozumień/zamówień wynika, że dostawa towaru dokonywana będzie w ramach eksportu towarów, a Spółka jako dostawca, nie posiada dokumentu celnego potwierdzającego wywóz towaru poza Wspólnotę (zarówno w eksporcie bezpośrednim jak i pośrednim)?Od jakich dat należy liczyć termin dla powstania obowiązku stosowania
Czy czynność opisaną we wniosku należy uznać za eksport bezpośredni (zdefiniowany w art. 2 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług czy eksport pośredni (określony w art. 2 pkt 8 lit. b) ww. ustawy)?
Co oznaczają pojęcia "dzień zarachowania kosztu", "dzień poniesienia kosztu"? Jak określić średni kurs w przypadku otrzymania faktury kosztowej drogą elektroniczną? Jak określić dzień zarachowania kosztu w przypadku importu towarów, gdy Spółka otrzymuje JDA SAD oraz gdy towar został wydany z magazynu wcześniej niż Spółka otrzymała JDA SAD?
Czy w przypadku importu przędzy z Turcji stosujemy kurs z dokumentu SAD do wyliczenia podatku VAT (zdaniem Strony - tak)? Czy wystawiając fakturę korygująca mamy do czynienia z korektą nabycia wewnątrzwspólnotowego czy też z korektą importu i korygujemy wówczas transakcję poprzez korektę dokumentu SAD i otrzymanej decyzji Urzędu (zdaniem Strony - jest to korekta importu poprzez korektę dokumentu SAD
Czy Spółka ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z decyzji Naczelnika Urzędu Celnego (wydanej po weryfikacji zgłoszenia celnego) oraz, czy różnica pomiędzy wpłaconą kwotą podatku od towarów i usług wynikającą z dokumentu celnego SAD, a kwotą wynikającą z w/w decyzji należy wykazać w deklaracji VAT-7?