Płodność pod ochroną kodeksu pracy
Choroba zawodowa to schorzenie, które powstało w związku ze sposobem wykonywania pracy lub w wyniku działania szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. Wykaz chorób zawodowych zawiera rozporządzenie Rady Ministrów. Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązki związane z rozpoznaniem u pracownika choroby zawodowej.
W Polsce około 85% azbestu znajduje się w wyrobach budowlanych. Azbest po latach badań został uznany za substancję rakotwórczą pierwszej kategorii, a jego odpady klasyfikuje się jako odpady niebezpieczne. Specjalista ds. bhp powinien pamiętać, że w Polsce obowiązuje "Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski" i że wykorzystywanie azbestu lub wyrobów zawierających
Czy zmieniło się coś w wartościach dopuszczalnych czynników szkodliwych w miejscu pracy? Podobno są jakieś zmiany w tym zakresie.
Bóle pleców, rąk, a także kręgosłupa w odcinku szyjnym mają swoje przyczyny przede wszystkim w niewłaściwym sposobie wykonywania pracy. Dodatkowo pojawianiu się tego typu dolegliwości służy przemieszczanie ładunków o określonych cechach (np. znaczna masa przekraczająca możliwości operatora, nieporęczność ładunku), a także niestosowanie sprzętu pomocniczego zmniejszającego uciążliwości wynikające z
Chcę wystawić, zgodnie z nowym wzorem, skierowanie na badania lekarskie dla pracownika pracującego przy komputerze przez 8 godzin na dobę. Jakim czynnikiem jest praca z monitorami ekranowymi - innym, w tym niebezpiecznym, czy czynnikiem fizycznym?
Nasi pracownicy wykonują swoją pracę w narażeniu na hałas. Wiem, że musimy przeprowadzać systematyczne pomiary tego czynnika. Jak często je robić i jak długo je przechowywać?
Zamierzamy uruchomić zakład pracy, w którym będzie występowało promieniowanie elektromagnetyczne. Jak często powinniśmy przeprowadzać badania i pomiary tego czynnika? Co, jeżeli będzie ono bardzo niskie? Kiedy należy dokonać pierwszego pomiaru?
W naszym zakładzie pracy niektóre czynności odbywają się w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe lub pyły. Jak często powinniśmy wykonywać badania i pomiary takiego czynnika?
Proszę o wyjaśnienie przesłanek na których jest oparte twierdzenie, że praca przy obsłudze komputera jest pracą uciążliwą. I jakie mogą być kryteria uznania istnienia przeciwwskazań do pracy ze względów zdrowotnych do pracy przy obsłudze monitorów ekranowych?
Jak prawidłowo sporządzić ocenę ryzyka na stanowisku pracy, na którym występują czynniki chemiczne?
Jesteśmy firmą, która produkuje drewniane meble. Pracownicy są zatrudnieni w warunkach narażenia na hałas i pył. Wiemy, że musimy przeprowadzać stosowne badania czynników szkodliwych. Jak natomiast mamy prowadzić rejestr tych czynników? Jak on powinien wyglądać? Czy trzeba tworzyć jeszcze inne dokumenty?
W naszym zakładzie określono listę stanowisk, na których pracownicy są narażeni na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia. Kto powinien wykonać badania i pomiary takich czynników? Czy możemy zlecić je każdemu laboratorium?