Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.25.2024.2.TR
Przedawnienie zobowiązań podatkowych.
Przedawnienie zobowiązań podatkowych.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie przychodów.
Czy Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym powinien jako płatnik pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzeń przyznawanych przez Sąd biegłym i tłumaczom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą lub działającym jako wspólnicy Spółek?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie przychodów.
w zakresie ustalenia źródła przychodów do jakiego należy zaliczyć wynagrodzenie biegłego sądowego z tytułu czynności wykonywanych na zlecenie sądu.
Czy należności biegłych/tłumaczy prowadzących działalność gospodarczą za wydane opinie/tłumaczenia na zlecenie Sądu, będące przychodami wymienionymi w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, można zaliczyć do źródła - działalność gospodarcza i zaniechać potrącania przez Sąd podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czynności wykonywane na rzecz Sądu podlegają opodatkowaniu.
Czy przychody z tytułu wykonywania na zlecenie Sądu czynności biegłego sądowego mogą być rozliczane jako przychody z działalności gospodarczej i opodatkowane na zasadach podatku liniowego?
Usługi geodezyjne wykonywane dla sądu.
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą wynagrodzeń biegłym i tłumaczom.
Prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.
Czy sporządzanie opinii na rzecz sądów w zakresie szacowania wartości nieruchomości oraz czynszu, w formie operatu szacunkowego i poza tą formą, jest doradztwem, a jeśli nie to czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego przepisami prawa w art. 113 ust. 11 ustawy o VAT?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Czy Wnioskodawca, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, prawidłowo wyłącza z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych koszty zużytych materiałów i innych wydatków niezbędnych do wydania opinii (w tym kosztów dojazdu), wypłacając ich kwoty w całości, a opodatkowuje tylko wynagrodzenie biegłego za wykonaną pracę, po uprzednim zastosowaniu 20% kosztów uzyskania przychodów
Czy właściwym jest zastosowanie art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów działalności wykonywanej osobiście przez ławników i biegłych sądowych mimo, iż Sąd nie zawiera z nimi formalnej umowy, lecz na podstawie aktu powołania ławnika zawiadamia o terminie rozprawy lub postanowieniem Sądu zleca wykonanie opinii biegłemu?
Czy wydając opinię dla sądu, prokuratury w konkretnej sprawie jako biegły sądowy, czyli osiągając przychód z czynności wykonywanych osobiście, a nie przychód z działalności gospodarczej traci się prawo do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
W związku z tym, że od czynności biegłego sądowego wykonywanych osobiście na zlecenie Sądu jest pobierana zaliczka na pdof czy z działalności biegłego powinna być wystawiana faktura VAT czy tylko rachunek do umowy zlecenia? W którym zeznaniu rocznym PIT-37 czy PIT36L wnioskodawca powinien dokonać rozliczenia pobranych zaliczek przez Sądy z tytułu pełnienia funkcji biegłego sądowego oraz rozliczenia
Kwota wynagrodzenia otrzymana przez biegłego z tytułu świadczenia na rzecz sądu usługi polegającej na wydaniu opinii obejmuje już kwotę podatku VAT (stanowi kwotę brutto), a zatem biegły nie może doliczyć podatku VAT do kwoty wynagrodzenia. Jednakże jak wynika z art. 90 ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 167, poz. 1398 ze zm.) wysokość wynagrodzenia biegłego
Czy wykonywanie przez podatnika jako biegłego sądowego badań i sporządzanie opinii z zakresu analizy kryminalnej dla organów procesowych (sąd, prokuratura, policja) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm)?
Czy jako biegły sądowy jest zobowiązany do płacenia podatku VAT od otrzymywanych sporadycznie zleceń Sądu polegających na wykonywaniu rozliczeń czasu pracy i wyliczania wynagrodzenia za pracę?
dotyczy: stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych na zlecenie sądu przez biegłego sądowego
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych na zlecenie sądu przez biegłych sądowych.
Czy zwrot za poniesione nakłady inwestycyjne, otrzymany na podstawie ugody sądowej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?