Czy pracownica może zrezygnować z urlopu wychowawczego, by otrzymywać świadczenia chorobowe
Między stażystą z urzędu pracy a pracodawcą nie dochodzi do zawarcia umowy o pracę, a świadczona w ramach stażu praca nie jest stosunkiem pracy. Stażystom przysługuje jednak część uprawnień, jakie mają pracownicy. Pracodawcy muszą im zapewnić np. niektóre świadczenia wynikające z przepisów bhp czy płatne dni wolne.
Pracownica w okresie ciąży, w związku z zagrożeniami jej przebiegu była na zwolnieniu lekarskim trwającym powyżej trzydziestu dni. Czy zagrożenia prawidłowego przebiegu ciąży są chorobą, a zatem dopuszczenie do pracy po długotrwałej niezdolności do pracy powinno być poprzedzone orzeczeniem lekarskim po przeprowadzeniu badań kontrolnych, a jeżeli tak, to czy bezpośrednio po okresie zwolnienia lekarskiego
Pracownica, która nie wiedząc, że jest w ciąży, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę, może się uchylić od skutków tego oświadczenia niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć (wyrok Sądu Najwyższego z 19 marca 2002 r., I PKN 156/01, OSNP 2004/5/78).
Znowelizowany kodeks pracy wprowadził m.in. zasady zwalniające pracodawcę od obowiązku wypłaty pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Umożliwił również osobie korzystającej z urlopu wychowawczego podjęcie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy.