Data publikacji: 24.04.2004
Jak prawidłowo czytać informacje zawarte w bilansie przedsiębiorstwa
Decyzje finansowe dotyczące realizacji celów przedsiębiorstwa, obejmujących nie tylko utrzymanie się na rynku, ale także ekspansję i rozwój, winny być podejmowane w oparciu o analizę efektywności planowanych decyzji. Aby ocenić realne perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa, należy właściwie zdiagnozować jego obecną sytuację ekonomiczno-finansową. Stąd też nie bez znaczenia jest umiejętność czytania przez decydentów wszelkich informacji generowanych przez system finansowo-księgowy przedsiębiorstwa, a w tym również sprawozdania finansowego - stanowiącego podstawowe źródło informacji potrzebnych do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa.
SPRAWOZDANIE FINANSOWE
Znowelizowana ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2002 r., wprowadziła wiele znaczących zmian w dotychczasowych zasadach prowadzenia rachunkowości.
Zasadniczą intencją ustawodawcy było zapewnienie przejrzystości sprawozdaniu finansowemu w celu lepszego informowania właścicieli, banków, inwestorów, dostawców itp. o sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa. Zmiany objęły w szczególności:
1) wprowadzenie nowego wzoru, wykazującego w sposób sformalizowany zmiany składowych kapitału własnego,
2) przebudowanie układu bilansu, rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych, umożliwiając małym jednostkom sporządzanie sprawozdań w formie uproszczonej,
3) zaktualizowanie treści informacji dodatkowej oraz podanie informacji o przyjętych zasadach rachunkowości i wyjaśnień do poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego,