Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.207.2024.1.DT
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
Odpłatne zbycie nabytego w wyniku spadku udziału w lokalu mieszkalnym w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zwolnienie od podatku VAT w związku z ustanowieniem na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz podstawa opodatkowania.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości
Czy nabycie udziału w spółdzielczym lokatorskim prawie do lokalu mieszkalnego na podstawie umowy o podział majątku wspólnego zawartej pomiędzy byłymi małżonkami jest objęte podatkiem od towarów i usług?
Czy wspólnota mieszkaniowa z tytułu odpłatnego ustanowienia służebności gruntowej jest podatnikiem podatku od towarów i usług?
Pytanie dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładu budowlanego wniesionego po 1 maja 2004r. przez członków na rzecz których nie zostało ustanowione spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Pytanie dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności ustanowienia po 1 maja 2004r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokali na rzecz wykonawcy robót budowlanych tytułem zabezpieczenia płatności za faktury wystawione przez wykonawcę.
Problem określenia stawki podatku VAT w przypadku ustanowienia przez spółdzielnię na rzecz jej członków, spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego w podziemnym garażu wielostanowiskowym.
Przedmiotem zapytania jest problem określenia stawki podatku VAT w przypadku ustanowienia przez Spółdzielnię na rzecz jej członków, spółdzielczego własnościowego prawa do do lokalu mieszkalnego wraz z garażem, w sytuacji gdy spółdzielnia oddzielnie ustaliła wysokość wkładu na lokale mieszkalne i garaże.
Stan faktyczny:W dniu 12.01.2005 r. zawarła Pani umowę o budowę lokalu mieszkalnego ze spółdzielnią mieszkaniową. Z dniem podpisania tej umowy powstało roszczenie o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Wkład budowlany jest Pani zobowiązana wnieść do 15.12.2005 r. Planowany odbiór lokalu nastąpi w II kwartale 2006 r.Stanowisko Strony:Pani zdaniem, umowa zawartą ze spółdzielnią
Czy do podstawy opodatkowania w przypadku ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego (na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT) wlicza się wartość nakładów, poniesionych przez użytkowników lokali użytkowych, uznanych przez spółdzielnie po 1 maja 2004 r. za wkłady budowlane.
Czy Gmina będąc podatnikiem podatku od towarów i usług może zastosować zwolnienie w podatku od towarów i usług, w przypadku oddania w wieczyste użytkowanie ułamkowej części gruntu, związanego ze sprzedawanym lokalem?